Gymnastka Bilesová má rekordní třináctý světový titul

Dauhá

Američanka Simone Bilesová získala rekordní třináctý titul na mistrovství světa ve sportovní gymnastice. V Dauhá dnes vyhrála přeskok a překonala dvanáct zlatých medailí legendárního sovětského a běloruského reprezentanta Vitalije Ščerba z let 1991 až 1996.

Zlatá Američanka Simone Bilesová při přeskoku.

Bilesová na šampionátu v Kataru proměnila i svůj třetí start ve vítězství. V předchozích dnech pomohla k triumfu americkému družstvu a poté jako první žena vyhrála počtvrté víceboj. Následně čtyřnásobná olympijská vítězka z Ria rozšířila svou medailovou sbírku ještě o stříbro na bradlech.

Přeskok ovládla jednadvacetiletá hvězda z Texasu předloni na hrách v Riu, ale na mistrovství světa v něm triumfovala poprvé. Se známkou 15,366 vyhrála suverénně před Kanaďankou Shallon Olsenovou (14,516) a Alexou Morenovou (14,508), která se stala první mexickou medailistkou v ženské soutěži na MS sportovních gymnastů v historii. Se čtvrtým místem se musela spokojit třiačtyřicetiletá Oksana Čusovitinová z Uzbekistánu, která se do finále přeskoku na MS probojovala počtrnácté.

Na bradlech skončila Bilesová druhá za osmnáctiletou Ninou Derwaelovou, která získala historické zlato pro Belgii. Derwaelová porazila Američanku o 0,500 bodu a ke dvěma evropským titulům z bradel přidala druhou světovou medaili. Loni v Montrealu brala bronz.

Druhý titul získal v Dauhá ruský gymnasta Artur Dalalojan. Dvaadvacetiletý šampion víceboje sesadil v prostných z trůnu Japonce Kenza Širaie, který této disciplíně vládl na minulých dvou šampionátech a také v roce 2013.