Rubriky:

Ostatní

Nor Carlsen na MS v rapid šachu dvakrát nečekaně prohrál

26. prosince 2018 17:18 - Petrohrad
(Aktualizováno: 26. prosince 2018 21:59)

Obrovské překvapení se zrodilo v úvodu mistrovství světa v rapid šachu v Petrohradě. Nejlepší šachista současnosti Nor Magnus Carlsen hned na startu utrpěl dvě porážky s hráči, kteří jsou v žebříčku hluboko pod ním. Další tři partie sice vyhrál, ale po první třetině patnáctikolového turnaje je až na 76. místě a na vedoucí trio ztrácí 1,5 bodu.

 

Frank Augstein, ČTK/AP

V prvním kole Carlsen prohrál černými figurami s Ukrajincem Adamem Tuchajevem, který je až v osmé stovce světového žebříčku. Vzápětí kapituloval bílými figurami v partii s teprve šestnáctiletým Uzbekem Šamsidinem Vochidovem, jenž dosud nemá splněnou ani velmistrovskou normu.

Carlsen je přitom i v rapid šachu světovou jedničkou. V této zrychlené variantě královské hry dvakrát získal světové zlato a nedávno v Londýně právě až v rapid šachu zdolal Američana Fabiana Caruanu, když předtím všechny klasické partie souboje o titul mistra světa skončily remízami.

V čele je překvapivě Íránec Aliréza Firouzja, který ztratil jen půl bodu za jednu remízu. Stejný bodový zisk, ale horší pomocné kritérium mají Rusové Dmitrij Andrejkin a Jan Něpomjaščij, který loni v Rijádu vybojoval bronzovou medaili. Soutěž žen vede mistryně světa v klasickém šachu Číňanka Ťü Wen-ťün. Češi v Petrohradě nehrají.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.