Rubriky:

Ostatní

Šéf ruské antidopingové agentury požádal o pomoc Putina

27. prosince 2018 22:57 - Moskva

Šéf Ruské antidopingové agentury (RUSADA) Jurij Ganus požádal prezidenta Vladimira Putina, aby pomohl s předáním klíčových dat z moskevské laboratoře inspektorům Světové antidopingové agentury (WADA). Pokud k tomu do 31. prosince nedojde, může být RUSADA znovu suspendována.

 

Stefan Wermuth, Reuters

"Stojíme na okraji propasti, a proto vás žádám, abyste ochránil současnost a budoucnost našeho čistého sportu, současnou a budoucí generaci sportovců," uvedl Ganus v emotivním prohlášení směrem k ruskému prezidentovi Putinovi.

WADA zrušila podmínečně suspendaci ruské antidopingové agentury letos v září. Jednou z podmínek bylo, aby RUSADA umožnila do konce roku přístup k datům z laboratoře, jež by mohla přispět k objasnění státem řízeného dopingu v ruském sportu.

WADA odjela bez záznamů

Představitelé WADA nicméně před Vánoci odjeli z Moskvy bez záznamů, neboť se na jejich předání s ruskými úřady nedohodli. Rusové totiž trvali na tom, aby vybavení inspektorů WADA mělo certifikáty vyhovující ruským zákonům, což byla podmínka, o které světová agentura údajně předtím nevěděla.

"Pokud RUSADA, základ ruského antidopingového programu, znovu přijde o svůj status u WADA, povede to k izolaci ruského sportu," uvedl Ganus. "Současná situace není udržitelná a vyžaduje okamžité řešení," dodal.

RUSADA byla suspendována od roku 2015 téměř tři roky kvůli rozsáhlému dopingovému skandálu v ruském sportu. Na letošních ZOH v Pchjongčchangu nesměli ruští sportovci startovat pod státní vlajkou a pouze jako vybraní jednotlivci mohou závodit na vrcholných akcích ruští atleti.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.