Rubriky:

Ostatní

Došla mi slova, hlásí emotivně Sáblíková. Dvěma rekordy a titulem to ale nekončí

4. března 2019 12:37 - Praha

Opojný pocit z velkého triumfu si v Calgary mohla vychutnávat plnými doušky. Ale ještě zdaleka není v téhle sezoně po všem. Parádní tažení Martiny Sáblíkové nemusí končit. Po zisku titulu ve víceboji a překonání rekordu na tří i pětikilometrové trati na ni čeká finále Světového poháru v Salt Lake City. Na oválu, který je objektivně ještě rychlejší než ten v Calgary. Rekordní tažení může pokračovat, i když už jen na trojce, která je v souvislosti s českou rychlobruslařkou brána až jako ´ta druhá´ za pětkou, která se pojede zase až v příští sezoně.

 

Jeff McIntosh, ČTK/AP

Rozradostněná zhruba o půlnoci kanadského času po klasických pozávodních hodnotících větách připíchla Sáblíková i tradiční vyjádření na Facebook.

„Dnes mi došla slova," psala zjevně naplněná emocemi v narážce na trable, které ji v minulých letech pronásledovaly. Třeba ty, které jí znemožnily start na letní olympiádě na kole, ale hlavně ty zdravotní, které jí notně pokazily minulou zimní olympijskou sezonu a mnozí přicházeli s teoriemi, že to nejlepší z kariéry už má za sebou.

https://www.facebook.com/Martina.Sablikova.OFFICIAL/posts/10155758922466230

„Děkuji všem, kteří mi pomohli nejen dostat se zpět, ale hlavně těm, díky kterým mohu dělat to, co mě baví," uvedla jednatřicetiletá hvězda.

Martina Sáblíková po triumfu při MS ve víceboji v Calgary.

Jeff McIntosh, ČTK/AP

Na konci sezony ji čeká ještě jedna výzva. Finále SP v Salt Lake City na ovále, který leží ve 1425 metrech nad mořem, o nějakých 400 metrů výše než ten v Calgary. I proto se na něm zrodila naprostá většina momentálně platných svěťáků na klasických olympijských distancích.

Vlastně jen trojka a pětka žen mají nyní zásluhou fenomenální Češky maximum z kanadské dráhy, všechny ostatní rekordy mají adresu: Utah Olympic Oval, kde se pojede kromě jiného sobotní trojka a Sáblíková na ní bude hájit těsné vedoucí postavení ve vytrvaleckých disciplínách před Ruskou Voroninovou a Kanaďankou Weidemannovou. Najde motivaci a sílu k dalšímu rekordu?

Dva rekordy během 26 hodin
Sobota – 3000 m, 3:53,31
Sáblíková druhou polovinu sezony jede ve fantastické formě. V sobotu na trojce poněkud nečekaně o tři setiny sekundy překonává dosavadní světové maximum Cindy Klassenové z 18. března 2006 z Calgary. Kanaďanka jí okamžitě po závodě blahopřeje. „Dostala jsem tak od Cindy speciální dávku síly,“ tvrdila Sáblíková pro web bruslařské federece.
Neděle – 5000 m, 6:42,01
Ve druhé polovině čtyřboje Sáblíková na pětce překonává o 65 setin sekundy své vlastní světové maximum ze Salt Lake City (18. února 2011) a stačilo jí to i na zisk pátého titulu z víceboje. Dosud vedoucí Takagiové nepomohl ani patnáctisekundový náskok před závěrečnou disciplínou, ale byť jí obhajoba zlata z loňské bitvy na otevřené dráze v Amsterdamu nevyšla, může si po sprinterském stříbru v Heerenveenu říci, že během devíti dnů zdárně zvládla neskutečný zápřah. Ledovou královnou ale je Sáblíková. Dva rekordy famózně překonala během ani ne 26 hodin.
vap, Sport.cz

Překoná podle vás Martina Sáblíková v sobotu v Salt Lake City ještě jednou světový rekord na 3000 m?


Časová osa: Ostatní