Sáblíková je mistryní světa na 3000 metrů

SALT LAKE CITY

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se stala mistryní světa v závodu na 3000 metrů. Na dráze v Salt Lake City vybojovala zlatou medaili v čase 3:58,09 minuty, když o 32 setin sekundy porazila druhou Renate Groenewoldovou z Nizozemska. Česká reprezentantka pátečním triumfem korunovala svou životní sezónu, v které zvítězila na evropském šampionátu ve víceboji a vyhrála Světový pohár na dlouhých tratích. Sáblíková může svou bilanci ještě vylepšit v neděli na trati 5000 metrů, která je její parádní disciplínou.

Mistryně Evropy a světa Martina Sáblíková

Devatenáctiletá závodnice z Vysočiny nastoupila do závodu na 3000 metrů v poslední dvojici s Němkou Danielou Anschützovou-Thomsovou, jež za ní byla druhá ve Světovém poháru. I když Sáblíková zaostala o více než sekundu za vlastním osobním rekordem z nedávného finále elitního seriálu v Calgary, svou soupeřku na dráze suverénně porazila o téměř sekundu a půl.

"Je to super, jsem šťastná," jásala v cíli Sáblíková. Kouč Petr Novák jí před startem řekl, že by rád slyšel českou hymnu. "Máme to, hymnu uslyšíš," usmívala se hned po dojezdu čtvrtá žena z olympiády v Turíně. V této sezóně trojku vyhrála při každém startu s výjimkou světového šampionátu ve vícebojích, kde ji trápily zdravotní potíže.

Na 5000 metrů jsou soupeřky takřka bez šance

V pátek se ale porazit nenechala. Díky tomu, že startovala v poslední rozjížďce, znala časy svých konkurentek. "Přesto to byl nejtěžší závod. Tady chtěl vyhrát každý a všechny věděly, že Martinu mohou porazit jen na trojce. Na pětce, pokud se nic nestane, by neměly mít šanci," řekl ČTK Novák.

Jeho svěřenkyně sice až do 1800 metrů za Anchützovou lehce zaostávala, ale v závěru jasně dominovala. "Led byl hodně těžký a ostatní závodnice na konci odpadávaly," uvedla Novák.

Anschützová-Thomsová skončila nakonec až sedmá, na medaili nedosáhla ani další německá favoritka Claudia Pechsteinová, která obsadila čtvrté místo. Bronz vybojovala světová rekordmanka Cindy Klassenová z Kanady. Ani druhá česká reprezentantka Andrea Jirků se v sedmnácti letech mezi elitou neztratila a skončila patnáctá.

Zlato v mužském závodu na 500 metrů získal dvaadvacetiletý Korejec I Kang-Sok, jenž ve druhé jízdě vytvořil časem 34,25 sekundy světový rekord. Bronzový olympijský medailista překonal o pět setin rok a půl staré maximum Japonce Jožiho Katoa. Navíc výkonem 68,690 vylepšil i rekord ve sprinterském víceboji.

Druhý skončil Japonec Juja Oikawa a bronz vybojoval další korejský závodník I Kjou-Hjok. Rus Dmitrij Lobkov, jenž v pátek vyhrál první jízdu, skončil celkově až pátý.