Rubriky:

Ostatní

Krasobruslař Verner skončil čtvrtý na MS, vyhrál Joubert

22. března 2007 12:18 - TOKIO

Český krasobruslař Tomáš Verner skončil čtvrtý na mistrovství světa v Tokiu. Ve čtvrteční volné jízdě ziskem 155,80 bodu výrazně překonal svůj osobní rekord a poskočil z devátého místa až mezi absolutní elitu. První titul v kariéře získal Francouz Brian Joubert před domácím Daisukem Takahašim a šampionem z posledních dvou let Stéphanem Lambielem ze Švýcarska.

Dvacetiletý svěřenec Vlasty Kopřivové vstoupil do volné jízdy jako raketa. Na úvod lehce vystřihl kombinaci čtverného toeloopa s trojitým a vzápětí i sólový čtverný toeloop. Problémy mu nedělaly ani další trojité skoky včetně axela, který ho zradil ve středečním krátkém programu. Jediné zaváhání přišlo pár vteřin před koncem jízdy při trojitém flipu, který Verner neustál. Byl za to potrestán odečtením jednoho bodu, ale i tak si bezmála o dvacet bodů vylepšil osobní maximum z evropského šampionátu ve Varšavě. Za čtvrtou příčku dostane prémii 13 000 dolarů (asi 273 000 korun).

Vernera, který za technickou hodnotu jízdy dostal druhou nejvyšší známku večera, připravil o medaili pouze jednoduchý axel z krátkého programu a Lambielovo znovuzrození.

Švýcarský obhájce titulu ve volné jízdě napravil matný dojem z krátkého programu a po vydařeném trojitém axelu, který je pro něj tradičně velkým oříškem, se rozjel k velkému výkonu. V technické obtížnosti sice za českým reprezentantem o něco zaostal, ale díky nejvyšší známce za programové komponenty jízdy poskočil z šesté pozice až k bronzové medaili. "Rozdíl byl v nasazení. Dnes to byl pravý Stéphane Lambiel," poznamenal.

Takahaši ustál tlak domácího prostředí

Vedoucí pozici po krátkém programu uhájil Joubert, i když předvedl až třetí volnou jízdu. Francouzský krasobruslař do jízdy na hudební motivy z dílny skupiny Metallica zařadil jen jeden čtverný toeloop, místo plánovaného druhého přišel v kombinaci jen trojitý. "Tvrdě jsem pro to zlato pracoval. Dal jsem do toho všechno, ale čekání na známky bylo mučivé," řekl Joubert, který letos vyhrál všechny důležité závody a pro Francii získal první mužský titul od triumfu Alaina Calmata v roce 1965.

Náskok z krátkého programu mu stačil na uhájení vedení před Takahašim, který ustál tlak domácího prostředí a předvedl nejlepší volnou jízdu. Ze svého výkonu byl tak nadšený, že nedokázal skrýt záplavu slz. "Jsem prostě šťastný, že jsem neupadl. Nikdy jsem takhle štěstím nebrečel," zářil nadšením Takahaši, jenž získal první velkou medaili.

Dva pády a nevydařený druhý pokus o trojitý axel srazily až na šestou příčku bronzového medailistu z olympiády Jeffreyho Buttlea, který byl po krátkém programu druhý. Verner na něj po úvodní části závodu ztrácel přes devět bodů, ale nakonec ho o více než jedenáct bodů porazil.

Výsledky - muži:
1. Joubert (Fr.) 240,85 bodu, 2. Takahaši (Jap.) 237,95, 3. Lambiel (Švýc.) 233,35, 4. Verner (ČR) 226,25, 5. Lysacek (USA) 222,18, 6. Buttle (Kan.) 214,96.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní