Rubriky:

Ostatní

Živě

Do Brna se vrací první československá zlatá medaile z OH

17. července 2019 18:22 - Brno

Do Brna se vrací první československá olympijská medaile, kterou v roce 1924 vybojoval v Paříži Bedřich Šupčík ve šplhu na osmimetrovém laně bez přírazu. Lidé uvidí medaili závodníka Sokola Brno I na výstavě Branky Body Brno na Špilberku od soboty, řekli dnes novinářům představitelé Sokola Brno I a Muzea města Brna.

 

Monika Hlaváčová, ČTK

Šupčík soutěžil na olympiádě primárně v gymnastice, šplh měl jen jako vedlejší disciplínu. S časem 7,2 vteřiny zvítězil. "Na olympiádě v Paříži byl Šupčík nominovaný na šplh na poslední chvíli a poprvé zněla na olympiádě československá hymna," uvedl kurátor výstavy Branky Body Brno Petr Vachůt.

Největším současným talentem na šplh ze Sokola Brno I je Pavel Macháň, jehož osobní rekord je 6,54 vteřiny. "Jméno Bedřicha Šupčíka je ve šplhu to největší. Spousta závodníků se nesnaží vyhrávat závody, ale naopak se snaží pokořit rekord Bedřicha Šupčíka. Já osobně jsem jeho čas pokořil po čtyřech letech šplhu," uvedl Macháň.

Od doby, kdy Šupčík získal medaili, se technika šplhu změnila. "Dříve závodníci šplhali s propnutýma nohama, dnes je technika zaměřená hlavně na rychlost," řekl Macháň. Závodníci se každoročně schází na Memoriálu Bedřicha Šupčíka v Příbrami, kde se snaží pokořit jeho čas. Díky jiné technice jsou dnes však závodníci mnohem rychlejší než před 95 lety.

Na výstavě Branky Body Brno mají návštěvníci možnost vidět 15 olympijských medailí a další trofeje z různých sportovních šampionátů a slavných turnajů.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.