České florbalistky budou na MS hrát o 5. místo

FREDERIKSHAVEN

České florbalistky podlehly na světovém šampionátu v dánském Frederikshavenu favorizovanému Finsku 1:5 a po středečním závěrečném duelu ve skupině B proti Singapuru je čeká boj o konečné páté místo. Úřadující vicemistryně světa si díky výhře zajistily postup do semifinále, který už mají jistý také obhájkyně bronzu Švédky a šampionky z minulého šampionátu v Singapuru z roku 2005 Švýcarky.

České hráčky držely proti Finkám čistý štít do 7. minuty, kdy otevřela skóre střelou z dálky Virnesová. Za 40 vteřin zvýšila Valjakkaová, ale v dalším průběhu se svěřenkyně Jaroslava Markse úspěšně bránily náporu Suomi. Na brankářku Váňovou Finky nevyzrály postupně ani při třech přesilových hrách.

Naopak Češky početní výhodu z přelomu druhého a závěrečné dějství využily. Před pauzou ještě šance nevyužily, ale 20 vteřin po přestávce snížila Billá. Odpověď soupeřek ale byla rychlá a v 43. minutě během 49 sekund uťaly naděje českých florbalistek na úspěch Malmbergová a Saarinenová. Potom Váňová chytila Saarinenové trestné střílení, ale překonala ji ještě Pasanenová.

Na konečné třetím místě českých florbalistek ve skupině, které zaručuje souboj o pátou pozici, nemůže nic změnit ani případné zaváhání s outsiderem Singapurem.

Elitní kategorie:
Skupina B:
Česká republika - Finsko 1:5 (0:2, 0:0, 1:3)
Branky a nahrávky: 41. Billá (Křížová) - 7. Virnesová (Savolainenová), 8. Valjakkaová (Vartiainenová), 43. Malmbergová (Vartiainenová), 43. Saarinenová (Joutsenová), 45. Pasanenová (Vartiainenová). Rozhodčí: Sandénová, Lundinová (obě Švéd.). Vyloučení: 4:1. Využití: 1:0. Střely na branku: 11:24. Diváci: 100.
Švédsko - Rusko 16:1 (3:0, 8:0, 5:1)
Branky: 17., 32., 38. a 46. Dahlerusová, 17., 37. a 44. Sahlinová, 39., 41. a 43. Lindströmová, 23. a 32. Wendelstiegová, 11. Rhöösová, 27. Nilssonová, 30. Kristoffersenová, 56. Widarová - 48. Kitajevová.