Theophilos vyhrál a přes sto vlastníků slaví. Syndikát? Jsou v něm fanatici, je to emotivní, říká Váňa

14. října 2019 10:58 - Pardubice

Když projel cílem, zmítal se v ohromné euforii. Josef Bartoš dovedl valacha Theophila k premiérovému triumfu ve slavné Velké pardubické, jejíž 129. ročník zažil přelomovou událost. Spolu s osmatřicetiletým žokejem se totiž z obřího úspěchu těšilo dalších více než sto lidí!

 

Vlastimil Vacek, Právo

Theophilos je svěřenec Dostihového klubu iSport-Váňa. Založen byl v roce 2016 a vlastní syndikát s více než sto členy. Ti si devítiletého hnědáka od trenéra Josefa Váni pronajímají a všichni teď mohutně slaví. „Většina z nich snila o tom mít dostihového koně, a proto jsme vymysleli tenhle projekt. Za cenu 1500 nebo 2000 korun za rok si to může dovolit opravdu každý. To, že se podařilo vyhrát Velkou pardubickou, je neuvěřitelné," radoval se jeden z vlastníků Tomáš Janda.

„Je novinka vyhrát v českém prostředí pro tolik majitelů. Já jsem tohle zažil několikrát na západ od našich hranic. Tam jsem viděl, že přijížděli za jedním koněm na dostihy tři autobusy. A když pro ně vyhrál, ti lidi to uměli roztočit. Opravdu úžasná podívaná. Tam nás napadla tahle myšlenka. Nemusíte být ani bohatý člověk, a přitom si můžete užít tu radost," řekl legendární Váňa, jenž Theophila připravuje spolu s manželkou.

Průběh 129. ročníku Velké pardubické.

Vlastimil Vacek, Právo

Právě ona se o hnědáka s rozvernou povahou řadu let starala. „Je za tím pětiletá práce dnes a denně. Nebylo dne, abych na něm neseděla. To je to nejkrásnější, že nám to takhle vrátil," tvrdila bezprostředně po dostihu v rozhovoru pro Českou televizi Pavla Váňová. Právě na ni si Bartoš vzpomněl v cílové rovince, kdy odrážel nápor Strettona a Cicname de Cottea. „Křičel jsem na něj: 'Theo, běž! Theo, běž!', jak mi radila paní Váňová," vykládal Bartoš, jenž Velkou ovládl po dlouhých jedenácti letech.

Theophilos ovládl drama na Velké pardubické! Obhájce spadl na Taxisově příkopu

Z nevyzpytatelného zmetka je šampion!

Theophilos se měl v top dostihu sezony objevit už loni, kvůli zdravotním problémům však nakonec nestartoval. Svoji premiéru ale zvládl skvěle. Překonal nepříjemnou situaci v úvodu, kdy se opakoval start. Hladce pak zvládl Taxis.

„Připravený kůň ho skočí jak malinu a je to pravda," tvrdil nadšený žokej pro Českou televizi. „Děkuju šéfovi (Josefu Váňovi) a paní Váňové, jakou s ním udělala práci. Z nevyzpytatelného zmetka je teď šampion," připomněl Theophilovu pověst zlobivého koně od neděle trojnásobný vítěz Velké.

Katastrofa, děsil se šampion Velké pardubické. Pak se neubránil slzám

Nejen on si syndikát velmi pochvaloval. Ostatně řada jeho členů jásala přímo v ochozech. „Celému spolku nebo klubu to přeju, protože to jsou takoví fanatici, kteří se dvakrát do roka přijedou podívat do stájí. Je to emotivní a pěkné. Jsem rád, že se nám to povedlo," řekl Váňa.

jsv, Sport.cz, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.