Rubriky:

Ostatní

Uher jako druhý český horolezec zdolal osmitisícovku K2

20. července 2007 12:27 - PRAHA

Libor Uher se stal teprve druhým českým horolezcem, který zdolal nejobávanější osmitisícovku K2. Na vrcholu vysokém 8611 metrů stanul krátce před 14. hodinou středoevropského letního času. Informovala o tom Česká televize. Dosud na vrcholu 8611 metrů vysoké hory z českých horolezců jako jediný stanul Josef Rakoncaj. Podruhé se mu to povedlo před 21 lety, předtím v roce 1983.

Uher stoupal na vrchol za silného větru, který dosahoval rychlosti až 60 km/h. Před očekávaným sněžením bylo ale v oblasti K2 jasno. Ještě před českým horolezcem zdolal horu kompletní čtyřčlenný tým z Ruska a těsně pod vrcholem se nacházela expedice z USA a dalších zemí.

"Rusové prošlapali stopu, takže to měl o něco lehčí. Každopádně je to ale asi největší úspěch, jakého může horolezec dosáhnout. On si to zasloužil, protože si to vydřel. Za tři až čtyři hodiny by měl sestoupit do čtvrtého tábora," uvedl v telefonickém rozhovoru pro Českou televizi ze základního tábora jeden z členů české expedice Josef Lukáš.

Na vrchol K2 v pohoří Karákoram z českých horolezců dosud jako jediný vylezl Josef Rakoncaj. Podruhé se mu to povedlo před 21 lety, předtím v roce 1983. Výprava z Ostravy pod vedením Leopolda Sulovského se na výstup na K2 připravovala na místě dva měsíce. Většina z členů se o zdolání zrádné hory pokoušela už před dvěma lety, včetně Uhera.

Rusové s kyslíkem 

Těsně pod osm tisíc metrů vystoupalo z české expedice celkem osm členů. Od Uhera se při výstupu jako poslední oddělil Radovan Marek, který se vrátil z kóty 8300 metrů. Sulovský čekal na dvojici svých kolegů ve čtvrtém výškovém táboře.

Šestatřicetiletý Uher mířil na vrchol společně s americkými kolegy, krátce před nimi na K2 stanuli členové ruské výpravy, ti však použili kyslík. "Libor stanul na vrcholu v 16:45 zdejšího času," upřesnil Lukáš.

Výstup všem stěžoval silný vítr o rychlosti zhruba 60 km/hod. Finálový útok dnes zahájilo více lezců, Lukáš České televizi řekl, že ve čtvrtek se jednomu z týmů zabil asi tři sta metrů pod vrcholem šerpa.

Samotnému Lukášovi se také povedl husarský kousek. Jako první v historii sjel jeden ze svahů K2 na lyžích. Spustil se z výšky asi 6200 metrů. "Všichni říkali, že jsem se zbláznil. Jsem živý, mám také film," uvedl na webové stránce výpravy.

Dnešní den byl možná posledním vhodným k výstupu, další pokusy již předpověď zhoršujícího se počasí nedovolí. K2 je mezi horolezci považována za velkou výzvu. Vrchol je zhruba o 240 metrů nižší než Mount Everest, ale mnohem strmější. Na vrchol hory lidská noha poprvé vstoupila v roce 1954.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní