Rubriky:

Ostatní

Vyčerpaný Uher sestupuje z vrcholu K2 kvůli počasí jinou cestou

21. července 2007 19:13 - ISLÁMÁBÁD

Špatné počasí znesnadnilo Liboru Uherovi sobotní sestup z obávané osmitisícovky K2, na níž stanul v pátek odpoledne jako druhý český horolezec v historii. Člen ostravské expedice se nicméně v pořádku spolu s Američany dostal do třetího výškového tábora ve výšce zhruba 7200 metrů, tedy zhruba 1400 metrů pod vrcholem druhé nejvyšší hory světa.

Uher vylezl v pátek na vrchol K2 Česenovým pilířem, ale kvůli sněžení a silnému větru pro sestup zvolil s Američany vedlejší cestu Abruzziho žebrem. Ta je méně strmá a skalnatá, ale o to více ohrožená lavinami. "Libor je nyní v C3, ale na Abruzzim, zítra jej očekáváme v základním táboře," napsal na webovou stránku výpravy další její člen Josef Lukáš. Ve třetím kempu by měl Uher přenocovat.

"Je ve vyčerpaném stavu. Američani se o něj ale dobře starají. Měl by mít jídlo i pití, takže je v bezpečí," dodal Lukáš. Část sestupové cesty dnes mají za sebou i šéf expedice Leopold Sulovský a Radovan Marek. Drsné podmínky je sice držely dlouho ve stanu ve stěně, ale ze "čtyřky" těsně pod hranicí osmi tisíc metrů se už také dostali do "trojky" na Česenově pilíři.

Všichni členové české výpravy by se v základním táboře pod K2 v pákistánské části pohoří Karákoram měli setkat v neděli.

Horu K2 zdolalo v pátek celkem 17 horolezců ze sedmi zemí, podle stránky www.k2climb.net byl ale Uher jediným, který zvolil strmější cestu Česenovým pilířem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní