Rubriky:

Ostatní

Moderní pětibojaři získali na MS v Berlíně bronz ve štafetě

21. srpna 2007 20:14 - BERLÍN

Čeští moderní pětibojaři zakončili své účinkování na mistrovství světa v Berlíně ziskem bronzové medaili ve štafetě. Trojice Michal Michalík, David Svoboda a Ondřej Polívka sice v úterý pokazila šerm, ale díky výbornému výkonu v parkuru startovala do závěrečného běhu z třetí pozice, kterou udržela až do cíle. Mistry světa jsou domácí Němci.

Češi šli do závodu bez bronzového medailisty z olympiády v Aténách Libora Capaliniho, který podle vlastních slov ve štafetách už hůře hledá motivaci. Michalíka se Svobodou tak doplnil Polívka a podobně jako o den dříve Natálii Dianovou i jeho čekala na MS ostrá premiéra.

V úvodní střelbě mladý pětibojař obstál a společně s kolegy z týmu se usadil na bronzové příčce. Jenže v šermířské hale se Čechům vůbec nedařilo. Polívka doplatil na nezkušenost, prohrál tři čtvrtiny soubojů a Kučerův výběr se rázem propadl pořadím.

"V tom šermu jsem hodně pohořel, ale kluci mě naštěstí podrželi," řekl ČTK Polívka. Plavání a především následný parkur však znovu oživily české naděje na medaili. Polívka se Svobodou zajeli čistě, Michalík shodil dvě překážky, a protože Rusové stejně jako mezi ženami své koně příliš nezvládali, Češi se před během posunuli na bronzový stupínek.

"Rusové nám hodně pomohli. Výborně běhají a kdyby nedostali tu ztrátu, asi bychom to nedokázali udržet," mínil Svoboda. Polívka se domníval, že rozhodčí byli k Rusům ještě milosrdní. "Nevím, jak to nakonec bylo, ale připadalo mi, že jim neuznali všechny chyby," podotkl mladý pětibojař, který si pochvaloval, že dostal nejlehčího koně.

Češi doráželi i na Číňany

Následná dešťová přeháňka, která v druhé polovině parkuru zkropila trať, jako by Čechům pomohla zlomit běžecké prokletí z Berlína. Počtvrté česká výprava do poslední disciplíny pětiboje vyrážela z medailové pozice a až v úterý ji udržela.

Polívka na prvním úseku téměř smazal náskok druhé Číny. "Zkusil jsem to napálit a doufal jsem, že to vydržím. Jakub (trenér) mi hlásil, že Číňana ze začátku moc nesbíhám, tak jsem přidal a šlo to," uvedl Polívka.

Před Číňana se pak dostal Svoboda, ale tempo neudržel a těsně před druhou předávkou opět klesl na třetí místo. "Nejsem si ale vědom, že bych přepálil. Šel jsem tři čtyři vteřiny za ním a brzo ho doběhl. Běhám vyrovnaně, takže jsem akorát nezrychloval, zatímco on jo," líčil Svoboda.

Závod gradoval, na trať vyběhl finišman české štafety Michalík. V prvním ze dvou okruhů předstihl Číňana, ale zhruba 200 metrů před cílem začal postupně tuhnout. "Udělal jsem asi taktickou chybu, že jsem šel před Číňana příliš brzo. V zatáčkách před cílem mi utekl a pak už jsem se k němu nepřibližoval," uvedl Michalík.

Ze čtvrté pozice útočili i Maďaři

Zezadu se navíc začal dotahovat Maďar Viktor Horváth. Nejspíš ale tempo přepálil a v cílové rovince už se před Michalíka neprotlačil. "Je to mistr světa a Evropy, hodně jsem se bál. Trenér mi hlásil, že na něj mám jen šest sekund, jenže naštěstí přepálil a pak už pro něj bylo těžké to ještě vystupňovat," oddechl si český finišman.

Čeští muži tak na závěr MS získali v Berlíně po sobotním stříbro z družstev nečekaný bronz ve štafetě, a naplnili tak trenérova slova o tom, že tato štafeta má velkou budoucnost. "Trenér nám večer říkal, že v tomhle složení jednou MS vyhrajeme, tak proč to neurychlit," smál se Michalík.

"Dneska jsem tomu až do koní nevěřil, ale pak se potvrdily trenérovy až sci-fi předpoklady," uvedl po úterním závodě dobře naladěný Michalík, který v individuálním závodě neudržel v běhu vedoucí příčku po parkuru. "Jsem rád, že je to taková náplast na ten týden, který tu byl fakt dlouhý," poznamenal.

Opodál jásal Svoboda. "Zvlášť po tak dramatickém běhu, kdy to pořád bylo na hraně medaile, jsem v euforii. Celkově nám jako týmu hodně vyšla jízda a plavání s během," liboval si. "Pro mě je to zas dobrá zkušenost, určitě jsem nečekal, že se mi bude při prvním závodě na MS mezi seniory houpat na krku medaile," doplnil šťastný Polívka.

Muži - štafeta:
1. Německo (Walther, Dietz, Gebhardt) 5568 b., 2. Čína (Čchien Čen-chua, Čung-žung Cchao, Jün Ki-Sü) 5520, 3. ČR (Michalík, Svoboda, Polívka) 5512, 4. Maďarsko 5510, 5. Litva 5468, 6. Rusko 5418.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní