Jang Wej navzdory pádu obhájil zlato z MS v gymnastickém víceboji

STUTTGART

Číňan Jang Wej se stal v pátek druhým gymnastou v historii, jenž obhájil na mistrovství světa titul ve víceboji. Šampión z klání družstev ve Stuttgartu soutěži dominoval natolik, že ho o zlato nepřipravil ani pád z hrazdy.

Jang Wej nakonec nasbíral 93,675 bodu a téměř o půldruhého bodu porazil nového domácího hrdinu Fabiana Hambüchena, jenž právě na hrazdě porazil ostatní soupeře o více než bod. Bronz překvapivě získal Japonec Hisaši Mizutori.

Nešťastně skončil páteční závod pro mistra Evropy ve víceboji Maxima Děvjatovského, jemuž po čtyřech disciplínách patřilo druhé místo. Ruský gymnasta upadl z bradel a kvůli zranění musel vzdát.

Pálešová skončila dvacátá

Česká sportovní gymnastka Kristýna Pálešová obsadila ve víceboji na mistrovství světa 20. místo. Šestnáctiletá rodačka z Ivančic, jež se dostala do čtyřiadvacetičlenného finále jako náhradnice po odřeknutí tří závodnic včetně reprezentační kolegyně Jany Komrskové, získala v pátek ve Stuttgartu v součtu čtyř disciplín 56,250 bodu.

Talentovaná Pálešová předvedla svůj nejlepší výkon na bradlech, na nichž získala 14,675 bodu. Naopak nepovedla se jí prostná, za něž dostala druhou nejhorší známku ze všech soutěžících (12,750).

V prostných naopak zazářila nová světová šampiónka Shawn Johnsonová. Patnáctiletá Američanka obdržela od rozhodčích celkem 61,875 bodu a druhou Stelianu Nistorovou z Rumunska porazila o 1,250 bodu. O bronz se podělily Brazilka Jade Barbosová a loňská mistryně světa Vanessa Ferrariová z Itálie.

Víceboj mužů:
Muži: 1. Jang Wej (Čína) 93,675 b., 2. Hambüchen (Něm.) 92,200, 3. Mizutori (Jap.) 91,400, 4. Horton (USA) 91,200, 5. Kim Te-un (Korea) 91,050, 6. Martínez (Šp.) 91,025.