Rubriky:

Ostatní

Zápasník Švec získal na mistrovství světa bronz

18. září 2007 19:03 - BAKU

Český zápasník Marek Švec v úterý získal na mistrovství světa v Baku bronzovou medaili v kategorii do 96 kilogramů v řeckořímském stylu. Čtyřiatřicetiletý obhájce stříbra si v Ázerbájdžánu navíc zajistil účast na olympijských hrách v Pekingu, kam postupuje osm nejlepších zápasníků šampionátu.

"To byl hlavní cíl či úkol na tomto mistrovství, olympijská kvalifikace. Medaile už byla jen takovou třešinkou na dortu," řekl spokojený Švec v telefonickém rozhovoru s ČTK.

Pro českého reprezentanta přitom turnaj nezačal dobře, hned ve svém prvním duelu prohrál s pozdějším šampiónem, úřadujícím mistrem Evropy a držitelem olympijského stříbra z Atén Ramazem Nozadzem z Gruzie. "Začalo to hodně špatně. To se ale někdy stává. Nejhorší bylo, že jsem pak musel celý den čekat, zda bude postupovat a vytáhne mě do oprav," poukázal Švec na specifický zápasnický turnajový systém.

V opravách Švec nejprve porazil Američana Justina Ruize, poté si rodák z Havlíčkova Brodu poradil s letošním vicemistrem Evropy Jimmym Lidbergem ze Švédska i Elisem Gurim z Albánie a cestu za medailí zakončil výhrou nad Italem Diagorem Timoncinim. "Po dlouhém čekání to vzalo rychlý spád a za hodinu a půl bylo všechno za mnou," řekl se smíchem zápasník PSK Olymp.

Nejdůležitější byl souboj s Gurim

Klíčovým duelem byl z jeho pohledu souboj s Gurim, po kterém si zajistil postup do Pekingu. "Měl jsem z toho obrovskou radost. Pak ale přišla šance na medaili, po které se všechno ještě zlepšilo. Porovnat, co bylo důležitější, ale nejde," podotkl Švec.

Absolvent pražské FTVS získal již třetí medaili z mistrovství světa v kariéře, když v letech 1998 a 2006 vybojoval stříbro. Kromě toho se český reprezentant radoval ze dvou bronzových medailí na evropských šampionátech. Na zlato však stále čeká. "Každý by chtěl vystoupit na nejvyšší metu, ale ne každému se to podaří. Gruzínec byl kapínek lepší, ale jak už jsem řekl, tohle mistrovství bylo hlavně o kvalifikaci na olympiádu," zdůraznil.

Švec se stal v Baku prvním českým reprezentantem, který se prosadil a podařilo se mu postoupit do Pekingu. V úterý zápasil v kategorii do 84 kilogramů také Vojtěch Kukla, prohrál však první duel s Arménem Denisem Forovem a do oprav se nedostal. "Ještě je ve hře zítra David Vála, takže doufám, že to vezme přes kopírák podle mě. Jen tu první prohru by si mohl odpustit," přál si Švec, který chystá oslavu svého dnešního úspěchu až po návratu do Prahy. "Tady v hotelu je jedna restaurace, ale necháme to až domů. Po každém šampionátu děláme u nás ve Stromovce grilovačku, takže ani tentokrát to nebude jiný," dodal Švec.

Výsledky - řeckořímský styl:
Do 74 kg: 1. Janakijev (Bulh.), 2. Madsen (Dán.), 3. Guenot (Fr.) a Venckaitis (Lit.).
Do 84 kg: 1. Mišin (Rus.), 2. Vering (USA), 3. Tahmasebí (Írán) a Šasaja (Gruz.).
Do 96 kg: 1. Nozadze (Gruz.), 2. Ezerskis (Lit.), 3. Švec (ČR) a Rezaí (Írán).

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní