Havajského Ironmana vyhrál poprvé McCormack, Vabroušek neuspěl

KONA

Chris McCormack proměnil svůj pátý start na legendárním Ironmanovi na Havaji v první triumf. Čtyřiatřicetiletý Australan vyhrál náročný závod skládající se z 3,8 kilometru plavání, 180 km jízdy na kole a maratónského běhu v čase 8:15:34 hodiny. Nejlepší český triatlonista na dlouhých tratích Petr Vabroušek zaostal daleko za svým maximem na Havaji a doběhl mezi profesionály na 56. místě, v absolutním pořadí mu patří 176. příčka.

Vabroušek absolvoval svého nejlepšího havajského Ironmana v roce 2002, kdy skončil devatenáctý výkonem 8:57:26. Letos byl o tři čtvrtě hodiny pomalejší (9:42:26), spolu s ním bylo mezi 1850 účastníky i dalších pět Čechů včetně vozíčkáře Zbyňka Švehly. Mezi ženami si rovněž pro první vítězství na Havaji doběhla Britka Chrissie Wellingtonová (9:08:45).

Vabrouškovi se stalo osudným hned plavání, během něhož ho chytla křeč a ta se mu vracela po celý závod. Zavinil si ji ale sám. "Start se mi celkem podařil, zhruba po 800 metrech mi někdo vytrvale začal tahat za nohu a já jsem udělal tu největší hloupost, jaká mě mohla napadnout: vší silou jsem ho naštvaně kopnul - výsledkem byla silná křeč do levého lýtka a asi dvouminutové zastavení a protahování, abych mohl pokračovat," popsal Vabroušek pro server triatlet.cz.

Křeč se mu vracela, kdykoli pořádně zabral na kole i v běhu. "Nemám se na co vymlouvat, byla to moje hloupá chyba a vyžral jsem si to až do dna," uvedl zklamaně Vabroušek.

Cyklista Jalabert dokončil na 76. místě

McCormack se dostal do vedení po sedmi hodinách bitvy mezi lávovými poli a maraton zvládl za 2:42 hodiny. Vítězstvím si splnil dětský sen a se slzami v očích ho věnoval své matce i zesnulému tréninkovému partnerovi. "Dvacet let jsem o tomto okamžiku snil. Posledních 400 metrů se nedá srovnat s ničím, co jsem v dosavadní kariéře zažil," radoval se australský šampión.

Dva favorizovaní Němci extrémní závod nedokončili. Loňský vítěz Normann Stadler odstoupil kvůli problémům se žaludkem, podobné zažívací potíže už před startem přinutily vzdát nejlepšího muže z roku 2005 Farise Al Sultana. Velkou pozornost naopak vzbudil bývalý nejlepší světový cyklista na silnici Francouz Laurent Jalabert, který nakonec skončil na 76. místě.

Výsledky:
Muži:
1. McCormack 8:15:34, 2. Alexander (oba Austr.) 8:19:04, 3. Sindballe (Dán.) 8:21:30, 4. DeBoom (USA) 8:22:33, 5. Vanhoenacker (Belg.) 8:23:31, 6. Lieto (USA) 8:25:49, 7. Llanos (Šp.) 8:26:00, 8. Van Lierde (Belg.) 8:30:01, 9. Lovato 8:33:28, 10. Vernay (oba USA) 8:35:10, ...v absolutním pořadí 176. Vabroušek 9:42:26, 227. Chmelíček 9:51:03, 476. Kovalovský 10:20:11, 540. Báča 10:28:35, 1203. Vraštil 12:04:13, 1461. Švehla - vozíčkář (všichni ČR) 13:34:52.
Ženy:
1. Wellingtonová (Brit.) 9:08:45, 2. McGloneová 9:14:04, 3. Majorová (obě USA) 9:19:13, 4. Lawnová (N. Zél.) 9:26:47, 5. Prestonová (Austr.) 9:26:55, 6. Keatová (Austr.) 9:27:19, 7. Griesbauerová (USA) 9:33:34, 8. Caveová (Brit.) 9:36:10, 9. Grangerová (Austr.) 9:37:54, 10. Csomorová (Maď.) 9:39:47.