Šachisté na mistrovství Evropy těsně prohráli s Ruskem

HERAKLION

Čeští šachisté utrpěli v třetím kole mistrovství Evropy družstev na Krétě první porážku, favorizovaným Rusům však v úterý podlehli nejtěsnějším poměrem 1,5:2,5. Rozhodla prohra Davida Navary s Petrem Svidlerem na první šachovnici, další tři reprezentanti si s věhlasnými protivníky připsali cenné remízy.

Viktor Láznička hrál nerozhodně se světovou šestkou Alexandrem Morozevičem, který byl zatím na turnaji stoprocentně úspěšný. Zbyněk Hráček remizoval s Alexandrem Griščukem a Vlastimil Babula se rozešel smírně s Dmitrijem Jakovenkem, jemuž patří v nejnovějším žebříčku FIDE 19. místo.

V průběžném pořadí tak český tým klesl na devátou příčku, dál vedou Slovinci. České šachistky v úterý zvítězily nad Švédskem, už třetí výhru na turnaji si připsala Kateřina Němcová.

Výsledky - 3. kolo:
Muži: Rusko - Česko 2,5:1,5 (Svidler - Navara 1:0, Morozevič - Láznička 0,5:0,5, Griščuk - Hráček 0,5:0,5, Jakovenko - Babula 0,5:0,5), Ázerbájdžán - Dánsko 2,5:1,5, Nizozemsko - Srbsko 2,5:1,5, Slovinsko - Maďarsko 2,5:1,5.
Pořadí: 1. Slovinsko 6 bodů (pom. body 9,5), 2. Ázerbájdžán 6 (9,0), 3. Nizozemsko 6 (9,0), ...9. Česko 4 (7,5).
Ženy: Česko - Švédsko 2,5:1,5 (Kulovaná - Agrestová 0:1, Němcová - Johanssonová 1:0, Blažková - Jiretornová 0,5:0,5, Čedíková - Hornová 1:0), Rusko - Bulharsko 3,5:0,5, Maďarsko - Francie 3,5:0,5, Polsko - Nizozemsko 2,5:1,5.
Pořadí: 1. Maďarsko 6 (10,5), 2. Polsko 6 (10,0), 3. Rusko 6 (9,5), ...18. Česko 3 (6,0).