Rubriky:

Ostatní

Biatlonista Šlesingr se připravoval v oblacích i na skalách

31. října 2007 08:55 - PRAHA

V zimě dřina na lyžích a nervy na střelnici, ve volném čase adrenalin stovky metrů nad zemí. Biatlonový vicemistr světa Michal Šlesingr (24) nudu nezná.

Na sjíždění divoké vody na kajaku, další z jeho oblíbených kratochvílí, letos ideální podmínky nebyly. „Po té zvláštní zimě na jaře moc netekla voda, byl jsem akorát jednou v Troji a jednou na Divoké Orlici, tím pro mě voda skončila,“ vypráví česká biatlonová jednička.

O to víc času měl na svoji novou zálibu – parašutismus. „Začal jsem se mu teď víc věnovat, abych si udělal licenci, zatím jsem na nejnižší úrovni,“ popisuje. Za sebou už má několik skoků, včetně volného pádu, obzvlášť ten první mu utkvěl v paměti. „Strach jsem neměl, spíš takový respekt,“ vybavuje si. „Člověk musí v 1500 metrech skočit do díry, když se otevřely dveře, začalo to hučet, člověk pak myslí na různé věci.“

Přitom absolvoval důkladnou psychologickou přípravu. „Na youtube jsem si našel různé nehody na padáku a pak jsme to s ostatními probírali. Někteří se mě ptali, jestli nejsem masochista,“ směje se. Po skalách lezl v okolí Adršpachu i v Itálii.

Láká i BASE jump 

Spektrum svých adrenalinových zážitků však touží dál rozšiřovat. „Co mě ještě láká? Třeba BASE jumping, tedy skákání s padákem z pevných bodů – třeba ze skal nebo mrakodrapů,“ nadšeně líčí. „To všechno je pro mě odreagováním. Ta zdlouhavá příprava a trénink je hodně náročný na psychiku, takhle si pročistím hlavu,“ vysvětluje.

Na další adrenalinové zpestření bude ale čas až po sezóně, která Šlesingrovi naostro začíná 28. listopadu Světovým pohárem ve finském Kontiolahti. „Skákání s padákem je krásný sport, ale nemůžu kvůli tomu šidit biatlon,“ uvědomuje si svěřenec Vlastimila Vávry, tedy kouče, jenž nově bude i šéftrenérem reprezentačního týmu.

Není pak pro Šlesingra biatlon ve světle ostatních aktivit trochu nudný? „Může se to tak zdát, ale člověk se zase snaží překonat svoje možnosti, stejně jako v každém jiném sportu,“ přemítá. Souboje o zlato s norským fenoménem Björndalenem jako při letošním MS pro něj byly také pořádným náporem na nervy. „Letos se chci zase občas prosadit se na bednu,“ předsevzal si.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Ostatní