Rubriky:

Ostatní

V Chicagu kvůli OH soupeří s Madridem, ne s Prahou

2. listopadu 2007 10:20 - CHICAGO

Mistrovství světa v boxu je pro Chicago jedinečnou šancí, jak názorně demonstrovat světu: Podívejte, jak jsme to zvládli! Bez potíží zvládneme i olympiádu v roce 2016.

Organizátoři šampionátu netrpělivě očekávali přílet dvaceti členů Mezinárodního olympijského výboru, včetně jeho předsedy Jacquese Roggea. „Nemůžeme ale okatě lobbovat. Ukážeme jim prostě, že se šampionát povedl,“ vykládal novinářům zástupce pořadatelů Bill Scherr.

Největší boxerský turnaj všech dob (více než 600 boxerů ze 114 zemí) je vskutku dokonale naplánován, i když za cenu masívních bezpečnostních opatření. Policisté, ochranky, zátarasy, prohlídky. „Když chcete organizovat něco tak velkého a komplikovaného, jako je olympiáda, tak určitě pomůže, když ukážete, že zvládnete mistrovství světa v jednom z menších sportů,“ poučoval člen MOV Kanaďan Dick Pound.

V jídelně hotelu Palmer House se třikrát denně vystřídá přes tisíc boxerů a funkcionářů. „Vysoká kvalita za nízké ceny,“ rozplýval se šéf Světové boxerské amatérské asociace Ching-Kuo wu. Každý den je do práce zapřaženo 1600 dobrovolníků, včetně stovky překladatelů.

Chicagu uškodilo přiznání Jonesové

Chicagu přitom muselo stačit jen šest měsíců, protože šampionát byl kvůli údajným organizačním potížím odebrán Moskvě. Za normálních okolností jsou na přípravu boxerského MS potřeba alespoň dva roky.

Sedmimiliónová aglomerace ve státě Illinois se však necelých 24 měsíců před volbou dějiště letní olympiády jako favorit necítí. „Před námi jsou Madrid, Tokio, možná i Rio de Janeiro. To jsou města, se kterými soupeříme,“ tvrdil v úterý představitel Amerického olympijského výboru Peter Ueberroth. Nezmínil se o ázerbájdžánském Baku, katarském Dohá, ani o Praze, dalších adeptech pořadatelství OH 2016. Chicagu prý dost uškodilo přiznání atletky Marion Jonesové k vědomému dopingu, i negativní publicita kolem letošního chicagského maratónu, kdy desítky běžců v horkém počasí kolabovaly.

Více o MS v boxu najdete ZDE:

Ve Spojených státech ale nebyla letní olympiáda od Atlanty 1996, proto Američané neskládají zbraně. Neoficiální systém výběru, který preferuje střídání kontinentů (2008 Peking, 2012 Londýn), jim dává stále naději. Chicago věří, že nakonec přece jen uspěje jeho projekt mnoha sportovišť v centru města s výhledem na jezero Michigan. Při volbě samotné pak může sehrát roli, že velká část sponzorů MOV má sídlo v USA.

Výbor určí pořadatele olympiády 2016 na začátku října 2009 na zasedání v Kodani.

Marek Burkert (Chicago), Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní