Florbaloví junioři porazili Finsko a budou hrát na MS o zlato

ZUCHWIL/KIRCHBERG

Čeští florbaloví junioři budou hrát na mistrovství světa ve Švýcarsku o zlato. V sobotním semifinálovém utkání porazili Finsko 6:4 a hrdinou zápasu se stal třinecký útočník Jiří Curney, autor tří branek a dvou asistencí. Ve finále, které je na programu v neděli od 16:00, čeká svěřence Rudolfa Škubala Švédsko. Obhájci titulu v druhém semifinále rozdrtili domácí Švýcarsko 14:1.

Už nyní dosáhla česká devatenáctka historického úspěchu a překonala zisk bronzu z domácího šampionátu v Praze z roku 2003. Na zbývajících dvou mistrovstvích světa v letech 2001 a 2005 byli čeští mladíci pátí. Napodobili už největší florbalový úspěch, který má na kontě v podobě stříbra seniorský národní tým z MS v 2004 rovněž ze Švýcarska.

V úvodu přečkala česká devatenáctka oslabení při Havlíčkově vyloučení a v 9. minutě se díky Jelínkově trefě ujala vedení, ale za šest minut vyrovnal Juha Tikka. Na začátku druhého dějství se sice ubránili Češi při Jendrišákově trestu, ale jen 17 sekund po jeho návratu na hřiště otočil stav Heikkinen.

Další minuty ale patřily českým hráčům. V 25. minutě vyrovnal Šebek, pak sice Curney neproměnil penaltu, ale v přesilovce už tentýž hráč vrátil vedení Škubalovu výběru. Další úder uštědřili Češi soupeři tři vteřiny před koncem třetiny, když hned po návratu z trestné lavice skóroval Krečmer.

V 44. minutě sice vykřesal naději pro Finy opět Juha Tikka, ale Curney dvěma trefami zařídil jistotu medailového zisku. Nic na tom nezměnila ani branka Syrjäläho 27 sekund před koncem.

V elitní kategorii se udrželi se udržel nováček ze Slovenska, který porazil v boji o sestup Polsko 7:6 v prodloužení. V divizi B se o postup utká Dánsko s Německem.

Semifinále:
Česká republika - Finsko 6:4 (1:1, 3:1, 2:2)
Branky a nahrávky: 9. Jelínek (Curney), 25. D. Šebek (Curney), 29. Curney (D. Šebek), 40. Krečmer (Mikeš), 51. Curney (Jendrišák), 55. Curney (Peška) - 15. J. Tikka (O. Tikka), 23. Heikkinen (Tikkanen), 44. J. Tikka (Jääskeläinen), 60. Syrjälä (Karisto). Rozhodčí: Andersson, Fahlander (oba Švéd.). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. Diváci: 408.
Švédsko - Švýcarsko 14:1 (7:1, 4:0, 3:0)
Branky: 9. a 15. S. Nilsson, 11. a 23. Nordgren, 21. a 54. Malmström, 2. Thorsson, 7. Hage, 11. Johansson, 20. Lundgren, 30. Nilsberth, 40. Weiss, 55. Norrman, 60. T. Nilsson - 19. Wälti.