Sáblíková začala ME osobním rekordem, v polovině je šestá

KOLOMNA

Šesté místo patří v polovině mistrovství Evropy v rychlobruslařském víceboji obhájkyni titulu Martině Sáblíkové. Česká reprezentantka v sobotu v ruské Kolomně vyhrála závod na 3000 metrů a polepšila si z jedenácté pozice, kterou obsadila v úvodním sprintu na 500 metrů. Průběžné pořadí vede Nizozemka Ireen Wüstová, která loni v italském Collalbu skončila druhá za Sáblíkovou.

Šampionát bude v neděli pokračovat nejprve závodem na 1500 metrů, v němž Sáblíková potřebuje Wüstovou porazit o 3,22 sekundy, aby smazala její současný náskok. Mistrovství pak vyvrcholí závodem na trati 5000 metrů, na níž drží česká rychlobruslařka světový rekord.

"Nevím, jestli dokážu dosáhnout na první tři místa, nebyl mezi námi příliš velký rozestup. Pro mne ale bylo vítězství důležité," řekla po závodu na 3000 metrů Sáblíková ČTK. Závod byl podle ní těžký, české šampiónce prý pomohla soupeřka v její jízdě Paulien van Deutekomová z Nizozemska, která ji první tři kola "táhla".

Trenér Petr Novák byl s výkonem své svěřenkyně spokojený. "Na pětistovce zajela Martina nejen svůj osobní rekord, ale i český rekord a to je dobré," uvedl. Po vítězství na tříkilometrové trati trenér věří, že Sáblíková v neděli zvítězí i na pětce. "Martina je zpátky ve hře a bude bojovat," dodal Novák.

Začala osobním rekordem

Také před rokem vyhrála Sáblíková tříkilometrovou trať, což jí tehdy vyneslo až na průběžnou druhou příčku. V Kolomně začala osobním rekordem na neoblíbené pětistovce, časem 40,58 sekundy ubrala osm setin ze svého říjnového výkonu v kanadském Calgary.

Druhá ze Wüstovou je zatím její krajanka Paulien van Deutekomová a třetí místo patří německé hvězdě Claudii Pechsteinové. Další česká závodnice Andrea Jirků je zatím dvaadvacátá stejně jako Sáblíkové bratr Milan. Mužskému víceboji kraluje obhájce titulu Nizozemec Sven Kramer, který vyhrál oba úvodní závody.

Další česká závodnice Andrea Jirků skončila na pětistovce časem 43,98 předposlední. Na trojce pak byla diskvalifikována.

Sáblíkové bratr Milan zahájil své účinkování 19. místem na nejkratší trati, na 5000 metrů skončil o dvě pozice hůře.