Rubriky:

Ostatní

Verner pokazil volnou jízdu a skončil na MS až patnáctý

22. března 2008 17:06 - GÖTEBORG

Český krasobruslař Tomáš Verner na mistrovství světa nezvládl útok na medaili. Po čtvrtém místě v krátkém programu naprosto selhal v sobotní volné jízdě a propadl se na patnáctou pozici. Mistrem světa se stal Kanaďan Jeffrey Buttle, který o necelých třináct bodů porazil obhájce titulu Francouze Briana Jouberta. Bronz získal Američan Johnny Weir.

Verner poprvé v kariéře jel na mistrovství světa v nejlepší rozjížďce a na led nastoupil jako první po rozbruslení. Volnou jízdu zahájil stejně jako na mistrovství Evropy v Záhřebu, při čtverném toeloopu se rukou dotkl ledu. Pak upadl při druhém pokusu o čtverný toeloop, místo trojitého lutze skočil jen jednoduchý a jeho jízda se naprosto rozpadla. Z trojitých skoků zvládl jen rittberger a flip, nezařadil ani jednu kombinaci a získal 112,07 bodu, což je zhruba o 40 bodů méně než jeho osobní maximum. V novém systému hodnocení následoval pád výsledkovou listinou až do poloviny druhé desítky.

Mužské volné jízdy byly i dál přehlídkou chyb a zklamaných obličejů. Skokansky selhali světový rekordman ze čtyř kontinentů Japonec Daisuke Takahaši i dvojnásobný mistr světa Švýcar Stéphane Lambiel.

Weir nezvládl pokus o čtverný toeloop, první na velkém závodě v této sezóně, a i on zůstal hluboko pod hranicí 150 bodů, která ve volných jízdách značí špičkový výkon. Přesto to nakonec stačilo na bronz. "Ke konci jsem byl trochu unavený a byl jsem hodně nervózní. Když jsem jel do úvodní pozice, pořád se mi klepaly nohy," líčil Američan.

Výpadku soupeřů využil obhájce titulu Joubert, který ve volné jízdě neriskoval, a odskákal všechno, co potřeboval, včetně čtverného toeloopu. Po téměř bezchybné jízdě poklekl na led, políbil ho a věděl, že po šestém místě z krátkého programu má blízko k titulu. "Rozhodl jsem se moc neriskovat, chtěl jsem jenom zajet čistě," popsal svou taktiku francouzský reprezentant.

Jako první se dostal přes 150 bodů a čekal, co předvede vítěz krátkého programu Buttle.

Ten už před závodem ohlásil, že se necítí být připraven na čtverný skok a do volné jízdy ho nezařadil. S vidinou šance na zlato však zabojoval, v úvodu oproti plánu zařadil těžší kombinace, všechny prvky zvládl s velkým přehledem a navzdory absenci čtverného skoku získal přes 160 bodů. To bronzovému olympijskému medailistovi z Turína s velkým přehledem stačilo na první zlato z mistrovství světa.

Výsledky - muži:

1. Buttle (Kan.) 245,17, 2. Joubert (Fr.) 231,22, 3. Weir (USA) 221,84, 4. Takahaši (Jap.) 220,11, 5. Lambiel (Švýc.) 217,88, 6. Van der Perren (Belg.) 216,02, ...15. Verner (ČR) 191,94.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní