Rubriky:

Ostatní

Rogge vede s Čínou tichou diplomacii v otázce lidských práv

24. března 2008 15:50 - OLYMPIA

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge označil v dnešním rozhovoru pro agenturu AP vztah s čínskou vládou jako "tichou diplomacii". Znovu potvrdil, že MOV není politická organizace a nemůže se pouštět do řešení ožehavých témat porušování lidských práv v Číně.

Rogge upozornil, že je s čínskými představiteli v kontaktu a trvá na tom, že se od doby, kdy byla olympiáda přidělena Pekingu, situace lidských práv v zemi zlepšila. "MOV vede s Čínou, jak já říkám, 'tichou diplomacii' od prvního dne příprav Her. Příští měsíc se sejdu s předsedou vlády Wen Ťia-paem a určitě budeme mít o čem hovořit," řekl Rogge.

Přidělení olympiády Číně nebylo prý chybným krokem. "Věděli jsme, že naše rozhodnutí z roku 2001 vyvolá diskuze, nejsme naivní. Nemůžeme ale jedné pětině lidské populace upřít výhody olympismu. Věříme, že budou Hry katalyzátorem změn a otevřou mystickou zemi celému světu."

Přestože se řada národních olympijských výborů chystá zabránit sportovcům v politické propagaci, Rogge je jiného názoru. "Mimo olympijská sportoviště si mohou sportovci dělat, co chtějí. Nebudeme jim bránit v tom, aby chodili kolem stadionů v tričkách s protibetskými hesly. Mám záruky od čínských úřadů, že budou respektovat svobodné vyjádření sportovců, pouze musí dodržovat místní zákony," dodal.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní