Florbalisté Tatranu jsou podvanácté mistry, Vítkovice deklasovali 10:2

OSTRAVA

Mistrovská série florbalistů Tatranu Střešovice pokračuje! Pražský tým po sobotní prohře ve třetím finálovém duelu s Vítkovicemi návrat do hlavního města nepřipustil, v neděli domácím nadělil debakl 10:2 a sérii vyhrál 3:1 na zápasy. Tatran slaví osmý titul v řadě, celkem ovládl nejvyšší českou soutěž již podvanácté.

Florbalisté Tatranu Střešovice slaví už poosmé za sebou zisk mistrovského titulu.

Hráči Vítkovic v sobotu sérii zdramatizovali, ve třetím vzájemném duelu byli stále o krok napřed a nakonec si připsali vítězství 6:5. V neděli však prožili úvod zápasu jako z nejhoršího snu: už ve 49. sekundě inkasovali z hole Martina Richtera a nastartovaný Tatran během dalších patnácti minut přidal tři branky. V úvodu druhé části navíc zvýšil Hlavička.

Tomašíkův gól z 25. minuty po ideální přihrávce Bruse sice Vítkovice probudil, precizní obrana Tatranu ale byla pro domácí příliš velkým soustem. Skóre se měnilo až v úvodu třetí části, kdy se opět dokázali prosadit Pražané. Ti navíc drtivé vítězství potvrdili v druhé desetiminutovce poslední třetiny dalšími čtyřmi góly. Domácím se pak podařilo již jen korigovat skóre.

Tatran nechtěl nechat nic náhodě

"Kdyby mi někdo před sezónou řekl, že opět získáme titul, byl bych vzhledem k mladému kádru na vážkách. Za předváděné výkony ale musím před hráči smeknout," řekl trenér Petr Ďarmek, podle kterého Střešovičtí k utkání přistoupili daleko soustředěněji než v sobotu. "Nechtěli jsme to nechat náhodě tak jako v sobotu, kluci zabojovali a vyšlo to," dodal Ďarmek.

Tatran k titulu přivedly i výraznější individuality v sestavě. Šéfem mužstva se i v play-off stal střelec Michal Jedlička, který dnes přidal gól a čtyři přihrávky. "Chtěli jsme rozhodnout hned v první třetině. Daleko více jsme se soustředili na začátek, aby se nám nestalo to co v sobotu, kdy jsme domácí pustili do vedení o dva góly. To se nám vyplatilo, první třetina rozhodla o všem," řekl vůdce střešovické ofenzivy.

Jedlička si do statistik v play-off připsal rekordních 39 bodů za 18 gólů a 21 přihrávek, ale svůj počin nepřeceňuje. "Dříve se zápasů v play-off hrálo míň, to možná dělá ten rozdíl," vysvětlil. Mistrovské oslavy Pražanů se prý natáhnou na pár dnů. "Začneme už cestou domů a budeme pokračovat i v týdnu," plánoval Jedlička.

Vítkovice nedokázaly zopakovat výkon ze sobotního zápasu a po debaklu se musely smířit se stříbrným kovem. "Nám bohužel hodně ublížilo, že brankář Ciompa si před finále poranil záda. Hrdina čtvrtfinále i semifinále odchytal celou sérii se sebezapřením a výkony se nepřiblížil svém u standardu. To bylo z mého pohledu rozhodující," prohlásil trenér Vítkovic Radomír Mrázek.

Florbalisté Vítkovic jsou dosud jediným celkem, jemuž se podařilo ve finále play-off Tatran porazit, a to dokonce hned dvakrát: v roce 1997 a 2000. Od sezóny 2000/2001 však extralize vládne tým ze Střešovic. Vítkovice zůstávají druhým nejúspěšnějším celkem v historii a vedle Tatranu jediným, který poznal mistrovskou euforii. V patnáctileté historii nejvyšší české soutěže získaly Vítkovice mistrovský titul třikrát.

Extraliga florbalistů - finále, 4. zápas
1. SC SSK Vítkovice - Tatran Střešovice 2:10 (0:4, 1:1, 1:5)
Branky a nahrávky: 25. Tokoš (Brus), 60. Tomašík (Vladař) - 1. Hlavička (Richter), 10. Richter (Garčar), 15. Fridrich (Jedlička), 17. Vávra (Jedlička), 23. Hlavička (Garčar), 42. Štegl (Jedlička), 51. Jedlička (Richter), 55. Fridrich (Jedlička), 56. Hlavička (Richter), 57. Přívara (Vávra). Rozhodčí: K. Sojka, T. Sojka. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 918.
Konečný stav série: 1:3