Rubriky:

Ostatní

Doktor kvůli koronaviru neodletěl na inspekční cestu do Tokia

16. března 2020 09:34 - Tokio/Praha

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV) Martin Doktor v sobotu neodletěl na plánovanou inspekční cestu do dějiště olympijských her v Tokiu. Zrušil ji, protože se chtěl zachovat zodpovědně v současné napjaté situaci kvůli pandemii koronaviru. Ta bude v úterý tématem jednání Mezinárodního olympijského výboru (MOV) se zástupci mezinárodních sportovních federací, uvedla agentura Reuters.

 

Ivana Roháčková

Koronavirem se po celém světě nakazilo 160 000 lidí a více než 6000 lidí nemoci Covid-19 podlehlo. V zájmu zpomalení šíření nákazy přijala řadu opatření i česká vláda. ČOV do poslední chvíle cestu do Tokia zvažoval, nakonec z ní sešlo. "Případný náhradní termín řešíme s pořadateli, jsme s nimi v úzkém kontaktu," uvedl olympijský výbor.

Důsledky koronaviru mají projednávat také zástupci MOV s mezinárodními sportovními federacemi. Sportovní svět se totiž v posledních dnech takřka zastavil a rušení turnajů a soutěží má vážné dopady na olympijské kvalifikace.

MOV nechce vůbec spekulovat o zrušení nebo odložení her v Tokiu

Otazník se vznáší i nad osudem samotných olympijských her, i když pořadatelé i MOV stále ujišťují, že největší sportovní akce roku 24. července začne. Úterní jednání na dálku podle MOV nebudou ničím výjimečná. "Tyto hovory budou součástí pravidelného sdílení informací," uvedl Mezinárodní olympijský výbor pro agenturu Reuters.

Co bude s olympiádou? Odložení si neumím představit, tvrdí Kejval. Horší situaci nezažil

Sportovní ředitel MOV Kit McConnell minulý týden probíral s řadou mezinárodních federací možné změny v olympijských kvalifikacích. Vzhledem k rušení turnajů může být kvalifikační období prodlouženo až do 30. června, k čemuž už sáhli například judisté. Mohou se přerozdělit kvalifikační kvóty nebo odstranit některé podmínky pro účast na OH.

Kvůli koronaviru pořadatelé olympijských her omezí cestu olympijského ohně po prefekturách, které nejvíce poškodilo ničivé zemětřesení a následná vlna cunami v roce 2011. Šestidenní pouť má od pátku předcházet oficiální štafetě s olympijskou pochodní, která by měla v Japonsku odstartovat 26. března. Olympijský oheň do regionů Fukušima, Iwate a Mijagi zavítá, ale byla zrušena řada s tím souvisejících slavnostních akcí s účastí diváků.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní