Rubriky:

Ostatní

České derby vyhrál Tullamore v sedle s žokejem Janáčkem

22. června 2008 18:04 - PRAHA

České derby vyhrál překvapivě hnědák Tullamore ze stáje YOKO v sedle s žokejem Václavem Janáčkem. Kůň, který nepatřil k největším favoritům a do dostihu šel s kurzem 14:1 na prvenství, v neděli na pražském závodišti ve Velké Chuchli zvítězil díky drtivému finiši a soupeře nechal v cílové rovince daleko za sebou.

Druhý skončil Vitulus, kterého stejně jako vítěze trénuje Zdeno Koplík, třetí doběhl Duplo. Čas vítěze 2:34,57 min byl druhý nejpomalejší za posledních deset let.

Nejdůležitější zkouška tříletých koní se odehrávala ve velkém vedru a v Chuchli začala dramaticky už v prvních desítkách metrů po startu. Pod kopyty dalších koní totiž skončil žokej Jaroslav Línek a naděje Teddy Readyho skončily velmi záhy.

Většinu dostihu pak odtáhl v čele jeden z velkých favoritů Dick Morris, který vedl ještě na začátku cílové rovinky. Jenže pak přišlo neuvěřitelné zrychlení Tullamorea z vnější části dráhy a už dávno před cílem mohl Janáček zvednout vítězně ruku nad hlavu.

Pak už nestačil přijímat gratulace, přitom do dostihu nešel zcela zdráv. "Mám po zlomenině klíční kosti a nějak špatně mi to srůstá, vylézají mi dokonce dráty. Dnes jsem to ale musel překonat, přece jen šlo o derby. Zítra jdu na prohlídku a není vyloučeno, že si budu muset dát tři týdny pauzu," řekl novinářům třiadvacetiletý žokej, který byl blízko velkého úspěchu už před týdnem, kdy skončil na druhém místě v Rakouském derby s Connexem.

Janáček: V tréninku je Tullamore flákač

Tullamore nebyl žádným velkým favoritem i proto, že to prý není nijak pracovitý kůň a nikdo netušil, co od něj čekat. "V tréninku je to flákač, a to jsem s ním byl v práci jen dvakrát. Jenže jak přijde dostih, musí se v pravou chvíli popohnat a jeho potenciál se ukáže. Dnes se to lámalo 900 metrů před cílem, dostal na zadek a pak už šel nádherně," popisoval Janáček strategii, jak šampiona přinutit k plnému výkonu.

O ještě větší radost celého týmu se pak postaral vítězův stájový a tréninkový druh Vitulus. Žokej Radek Koplík ho totiž dovedl do cíle na druhém místě.

Trenér Zdeno Koplík už v minulosti poznal, jak chutná výhra ve Slovenském derby, dnes měl v cíli koně na prvních dvou místech. "Možná jsem věřil, že se dobře ukáže Tullamore, ale že si tak dobře povede i druhý Vitulus, to jsem skutečně nečekal. Ale Tullamore je výborný kůň, vždyť to ukázal už ve slovenské Velké jarní ceně," připomněl předchozí vítězný dostih dnešního šampiona.

Osobně však velký bratrovražedný souboj svých svěřenců nesledoval. "Nemám na to nervy, zavřel jsem se do stájí," přiznal Zdeno Koplík.

88. Staropramen České derby (dotace tři milióny korun):
1. Tullamore (ž. Janáček, stáj YOKO, trenér Zdeno Koplík), 2. Vitulus (ž. Radek Koplík), 3. Duplo (ž. René Koplík), 4. Magic Slipper, 5. Urodos. Čas: 2:34,57 min.
Rámcové dostihy:
I. My Dragon (ž. Chaloupka) - Ozon - Loreo,
II. Rabbit Zaha (ž. Radek Koplík) - Magma - Flame,
II. De Roberto (ž. Dwyer) - Certus - Paldox,
IV. Aspen (j. Korečková) - Bel Jumper - Anthony,
V. Batalistyka (ž. Srnec) - Determinacja - Vadeona,
VI. Camill (ž. Hind) - Saldenzar - Tempeltänzer,
VIII. Hyphen (am. Pejšková) - Tornado Carnival - Nord Ouest.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní