Rubriky:

Ostatní

Smola získal na MS v orientačním běhu stříbro, Brožková má bronz

17. července 2008 19:42 - STARÁ VES

Na mistrovství světa v orientačním běhu vybojovali čeští reprezentanti dvě medaile. Ve finále závodu mužů na krátké trati ve Staré Vsi u Rýmařova ve čtvrtek získal Michal Smola stříbro, mezi ženami byla Radka Brožková třetí.

Po dlouhých 17 letech tak český muž získal na mistrovství světa medaili v individuálním závodu. Smola podlehl jen famóznímu Francouzovi Thierrymu Gueorgiouovi, který získal v této disciplíně pátý mistrovský titul. Další z domácích reprezentantů Tomáš Dlabaja obsadil třinácté místo, Vladimír Lučan dokončil závod po velkých chybách na 29. pozici.

"Jsem maximálně spokojený," radoval se po doběhu Smola. "Závod se mi povedl, neudělal jsem téměř žádnou chybu, jen drobná zaváhání těsně před kontrolami," komentoval svůj výkon stříbrný medailista, který na vítězného Francouze ztratil 34 sekund.

Novikova z Ruska porazil Smola o čtyři sekundy

Třetího Valentina Novikova z Ruska porazil Smola o čtyři sekundy. "Na doběhu mě hnali diváci," poděkoval zlínský závodník publiku. V cenný kov tajně doufal, ale jeho nejsilnější disciplína, klasická trať, teprve přijde. "Budu moc rád, když se mi podaří získat ještě jednu medaili, a je jedno, jestli v sobotu na klasické trati, nebo v neděli při štafetách," naznačil své ambice do dalších závodů Smola.

Gueorgiou od roku 2003 podlehl na mistrovství světa v závodě na krátké trati pouze jednou: předloni v Dánsku ho porazil Nor Holger-Hott. Letos nevyhrál s tak velkým náskokem jako na předchozích šampionátech. "Nebylo to tak plynulé, jak jsem očekával," uvedl devětadvacetiletý francouzský reprezentant.

Ženský závod vyhrála s velkou převahou Finka Minna Kauppiová. Bronzová Brožková ztratila na druhou Vroni Koenigovou-Salmiovou ze Švýcarska 14 vteřin. Zdenka Stará a Iveta Duchová skončily v třetí desítce.

Kauppiová přidala zlato ke stříbru ze sprintu

Brožková běžela zpočátku velice opatrně. "Na všechno jsem si dala čas, nechtěla jsem chybovat," prohlásila. Zato v závěru prožívala těžké chvíle. "Myslela jsem si, že na doběhu umřu. Ke konci už mě dost bolely nohy a téměř jsem si myslela, že to nedoběhnu, že padnu dvacet metrů před cílem," popisovala své pocity těsně po finiši bronzová medailistka. "Vůbec jsem v medaili nevěřila, ale spadl mi teď kámen ze srdce. Zklidnila jsem se a pro štafetový závod už si daleko víc věřím."

Vítězná Kauppiová přidala čtvrteční zlato ke stříbru ze sprintu. V sobotu ji navíc čeká ještě finále závodu na klasické trati, na níž obhajuje mistrovský titul z loňského MS na Ukrajině. "Těsně před diváckou kontrolou jsem si říkala, že je to můj den, ale nechtěla jsem to zakřiknout. Už několikrát jsem takový pocit měla a pak jsem to pokazila. Tentokrát ne. Na poslední kontrole už jsem si titulem byla jistá," líčila v cíli Kauppiová.

MS v orientačním běhu - krátká trať, finále:

Muži: 1. Gueorgiou (Fr.) 33:49, 2. Smola (ČR) -34, 3. Novikov (Rus.) -38, 4. Hubmann (Švýc.) -47, 5. Öberg (Švéd.) -1:31, 6. Nordberg (Nor.) -1:34, ...13. Dlabaja -3:11, 29. Lučan (oba ČR) -6:09.

Ženy: 1. Kauppiová (Fin.) 32:35, 2. Koenigová-Salmiová (Švýc.) -2:02, 3. R. Brožková (ČR) -2:16, 4. Andersenová (Nor.) -2:36, 5. Rjabkinová (Rus.) -3:04, 6. Rantanenová (Fin.) -3:08, ...24. Stará -8:32, 29. Duchová (obě ČR) -9:34.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní