Rubriky:

Ostatní

Judisté věří, že v Pekingu zúročí měsíce plné dřiny

29. července 2008 10:05 - PRAHA

Po osmi letech zasáhne do mužské olympijské soutěže judistů i český reprezentant. Na tatami v Pekingu se představí dokonce hned dva talentovaní Češi a Jaromíra Ježka s Pavlem Petřikovem už pomalu svírá cestovní horečka a předstartovní napětí. Oba mladíci věří, že v Pekingu "prodají" dřinu z posledních tří měsíců a dokážou navázat na úspěchy z letošní povedené sezóny.

"Je fakt, že jsem toho nikdy nenatrénoval tolik jako od mistrovství Evropy. Bylo to pořádně našlapané," uvedl Ježek, který letos vyhrál dva turnaje Světového poháru a na kontinentálním šampionátu v Lisabonu v dubnu jen těsně nedosáhl ve váze do 73 kilogramů na bronzovou medaili. "Bylo toho hodně, teď si jen musíme přát, abychom ještě vyladili formu. Ale snad to nevypadá špatně," podotkl Petřikov, jenž se zase pyšní jedním letošním stříbrem v nejlehčí váze, "šedesátce".

Série soustředění v Bělorusku, Španělsku, Maďarsku či Portugalsku, do toho i náročné tréninkové kempy na českém území. Tím vším si Ježek s Petřikovem na jaře prošli, všechno obětovali úspěchu na olympiádě. "Na začátku jsme šli hodně do objemu, měli jsme spoustu zápasů. V poslední době se to obrací spíš do kvality a intenzity. Snad by to mohlo být dobré," řekl Petřikov.

Ježek se třeba na soustředění ve Španělsku potkal s několika konkurenty ze své váhy, na které může narazit i v Pekingu. "Bylo to spíš jen takové oťukávání, psychologická hra. Každý se hodně kontroloval, sledovalo se, jak kdo dělá různé chvaty," líčila jedna z českých nadějí pro Peking. Ježek ví, že olympiáda bude připomínat velkou loterii. "Strašně bude záležet na tom, koho dostaneme do pavouka. Můžu chytnout olympijského vítěze, nebo naopak někoho z Pobřeží Slonoviny, kterého jsem ještě nikdy neviděl v akci. Je to ošemetné a snažím se, abych si ten význam olympiády tolik nepřipouštěl. Bude to i hodně o štěstí," tvrdil Ježek.

Odlet do Číny se rychle blíží

Nyní se už oba judisté "udržují" doma, dvaadvacetiletý Petřikov v Hradci Králové, kde závodí za oddíl PSK, a stejně starý Ježek, který hájí barvy Sokola Vršovice, zase v Praze. Jejich odlet do Číny se rychle blíží. Petřikov vyrazí už ve čtvrtek, Ježek o dva dny později. "Jen mě mrzí, že přijdu o zahajovací ceremoniál. Bohužel naše soutěž je hned další den po něm, byl by nesmysl tam večer jít, i když to asi bude veliké," uvažoval Petřikov, jehož velký den na hrách přijde 9. srpna.

Oba judisté také plní nepříjemnou povinnost předcházející všem velkým závodům: shazování několika kilogramů navíc do své soutěžní váhy. "Ještě musím sundat asi čtyři kila," plánoval Petřikov. "Já shazoval asi sedm, chodím běhat a jak jsou teď ty vedra, tak si nasadím kulicha a půjde to určitě lépe," žertoval Ježek.

Ježek by se měl vydat ze všech sil

Toho ještě před cestou do Pekingu čeká jeden test formy: na středu mu jeho trenér Zdeněk Kasík domluvil neoficiální turnaj. Ježek se ve Vršovicích bude prát třeba se Slovákem Jozefem Krnáčem, stříbrným medailistou z Atén, či Rakušanem Peterem Scharingerem. Ježek by se prý měl vydat ze všech sil, aby si ověřil olympijskou formu a hlavně výdrž a kondici. "Trenérovi bych se nejvíc zavděčil asi tím, kdybych šel tři ostré pětiminutové zápasy, abych se zahltit. Když někoho hodím na zem za pět vteřin nebo naopak, tak asi moc rád nebude," přemítal Ježek s úsměvem.

Oba olympionici si pochvalují, že se jim až na výjimky příprava povedla. Petřikova, který po mistrovství Evropy stihl týdenní lázeňskou regeneraci v Bělohradě a v posledních dvou měsících hojně využívá i služeb přidělené fyzioterapeutky, jen nedávno v Bělorusku na pár dní zabrzdila střevní chřipka, Ježka zase před časem trápila pohmožděná noha. "Ale už jsme oba fit a stoprocentně připravení," slíbili shodně.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní