Plavci přidali čtyři světové rekordy, Phelps má druhé zlato

PEKING

Michael Phelps získal na olympijských hrách v Pekingu druhé zlato. Americký plavec, jehož cílem je překonat rekordních sedm vítězství krajana Marka Spitze z Mnichova 1972, triumfoval s týmem USA ve finále štafety na 4x100 metrů volný způsob. Celkem v pondělí v olympijském bazénu padly čtyři světové rekordy, z toho dva právě při štafetě.

Americká čtveřice ve složení Phelps, Garrett Weber-Gale, Cullen Jones a Jason Lezak překonala časem 3:08,24 světový rekord svých krajanů z rozplaveb, který tak platil jen necelý den, o ohromující čtyři vteřiny. Na prvním úseku štafety pak zaplaval Australan Eamon Sullivan nový světový rekord na individuální kraulové stovce 47,24 sekundy.

Phelps navíc v úvodu pondělního programu postoupil do finále kraulové dvoustovky. V semifinále obsadil čtvrté místo.

Kirsty Coventryová ze Zimbabwe už v semifinále znakařské stovky zvítězila ve světovém rekordu 58,77 sekundy. Japonec Kosuke Kitadžima poté obhájil aténské zlato v závodu na 100 metrů prsa a jako první v historii se dostal pod hranici 59 vteřin.

Kitadžima zvítězil v čase 58,91 sekundy. Světový rekord dosud držel Američan Brendan Hansen, který tuto trať předloni zvládl za 59,13. V Pekingu na něj v pondělí medaile nezbyla, doplaval čtvrtý.

Na rekord útočila už v rozplavbách

Coventryová překonala dosavadní rekord na 100 m znak, který letos 1. července na americké olympijské kvalifikaci v Omaze vytvořila Natalie Coughlinová, o dvě desetiny sekundy. Na rekord útočila už v nedělních rozplavbách, časem 59,00 za ním tehdy zaostala jen o tři setiny a vytvořila nové olympijské maximum. V Pekingu už získala stříbro na dlouhé polohovce.

Coughlinová vyhrála úvodní semifinále v čase 59,43 sekundy a do úterního finále postoupila jako druhá. Před čtyřmi lety v Aténách vyhrála znakařskou stovku právě před Coventryovou.

Ve finále motýlkářské stovky zvítězila Australanka Libby Trickettová, pro niž to bylo první individuální olympijské zlato.

V semifinále závodu mužů na 100 metrů znak se o evropský rekord postaral Rus Arkadij Vjatčanin, který zaplaval čas 53,06 sekundy. Další evropské maximum pak překonala stříbrná francouzská štafeta Amaury Leveaux, Fabien Gilot, Frédérick Bousquet a Alain Bernard (3:08,32), která s vítěznými Američany prohrála o pouhých osm setin.

Plavání
Muži:
100 m prsa: 1. Kitadžima (Jap.) 58,91 - světový rekord, 2. Oen (Nor.) 59,20, 3. Duboscq (Fr.) 59,37, 4. Hansen (USA) 59,57, 5. Rickard (Austr.) 59,74, 6. Sludnov (Rus.) 59,87, 7. Borysik (Ukr.) 1:00,20, 8. Gangloff (USA) 1:00,24, ...29. Jedlička (ČR) 1:01,56.
4x100 m volný způsob: 1. USA (Phelps, Weber-Gale, Jones, Lezak) 3:08,24 - světový rekord, 2. Francie (Leveaux, Gilot, Bousquet, Bernard) 3:08,32 - evropský rekord, 3. Austrálie (Sullivan, Lauterstein, Callus, Targett) 3:09,91, 4. Itálie 3:11,48, 5. Švédsko 3:11,92, 6. Kanada 3:12,26, 7. JAR 3:12,66, 8. Británie 3:12,87.
Ženy:
400 m volný způsob: 1. Adlingtonová (Brit.) 4:03,22, 2. Hoffová (USA) 4:03,29, 3. Jacksonová (Brit.) 4:03,52, 4. Balmyová (Fr.) 4:03,60, 5. Pellegriniová (It.) 4:04,56, 6. Potecová (Rum.) 4:04,66, 7. Barrattová (Austr.) 4:05,05, 8. Manaudouová (Fr.) 4:11,26.
100 m motýlek: 1. Trickettová (Austr.) 56,73, 2. Magnusonová (USA) 57,10, 3. Schipperová (Austr.) 57,25, 4. Čou Ja-fej (Čína) 57,84, 5. Li Tao (Sing.) 57,99, 6. Loweová (Brit.) 58,06, 7. Silvaová (Braz.) 58,10, 8. Dekkerová (Niz.) 58,54