Rychlopalbu ovládl na olympiádě Ukrajinec Petriv

Ukrajinec Oleksandr Petriv se stal olympijským vítězem ve střelbě z rychlopalné pistole. V Pekingu se v sobotu vyhoupl ke zlaté medaili ze čtvrtého místa po kvalifikaci a vylepšil i olympijský rekord součtem 780,2 bodu.

Jen sedm desetin dělilo od čtvrtého olympijského vítězství Němce Ralfa Schumanna, třetí skončil v dramatickém finále jeho krajan Christian Reitz, který zaostal o další dvě desetiny. Až pátý skončil Američan Keith Sanderson, jenž si do finále přinesl kvalifikační olympijský rekord 583 bodů.

Martin Podhráský a Martin Strnad do finále nepostoupili. O naděje přišli už v páteční první části kvalifikace, po níž uzavírali výsledkovou listinu, sobotní zlepšení jim přineslo alespoň posun pořadím.

Podhráský obsadil 14. místo součtem 565 bodů, kterým o 14 zaostal za šestou postupovou pozicí. Strnadovi v pátek dvakrát selhala zbraň a v sobotu mu ani nejlepší výkon ze všech nestačil na lepší než šestnácté místo nástřelem 562 bodů.

Strnada stála technická závada finále

"Martinovi v první sérii nevyšel náboj, v poslední položce se to opakovalo. Pravidla však umožňují jen jednu závadu během závodu," vysvětlil v České televizi trenér pistolářů Břetislav Putna příčinu bodové ztráty. Strnada podle všeho stála technická závada postup do finále, protože s chybějícími body mohl pomýšlet na postupový výkon na hranici 580.

V průběhu soutěže byl diskvalifikován domácí střelec Čang Pcheng-chuej, který třikrát zdvihl příliš brzy paži při začátku střelby. Vítěz tří Světových pohárů z roku 2005 patřil k medailovým adeptům.