Rubriky:

Ostatní

Svobodův Chun-chun zboural čínskou zeď

21. srpna 2008 19:14 - PEKING

Valach Chun-chun neposlouchal od první překážky. Na šesté a sedmé dvakrát odmítl skočit a český moderní pětibojař David Svoboda je musel vynechat. A pak přišlo hrůzostrašné drama na překážce deváté, představující Velkou čínskou zeď. Kůň udělal tři drobné kroky, ale místo odskoku se vrhl přímo do zdi, kterou hrudí a předními kopyty proboural. Vzepjal se a pravou zadní nohou se zabořil do trosek. Vzápětí shodil jezdce a svalil se těsně vedle něho.

Pětatřicet tisíc diváků v hledišti Národního olympijského centra jen zahučelo. I několik zděšených výkřiků se ozvalo. Ve snaze se zvednout kopl Chun-chun zadníma nohama, přičemž kopyto prosvištělo pár centimetrů od Svobodovy hlavy...

Na devítce naděje skončily

Až poté vyděšený a kulhající kůň odběhl do rohu závodiště, čímž medailové naděje do té doby v pořadí druhého Svobody skončily.

„Praštil se na čtvrté překážce a já cítil, že se mu nechce a není v pohodě. Neměl jsem velkou ostruhu, ani bič, takže jsem byl trochu bezbranný.  A když jsem na devítku najížděl, měl jsem  dost nepříjemný pocit. Kůň se bál, nevěřil si, odskočil jen předníma nohama a položil se do zdi. Roztrhl si břicho, krvácel a pak na mě ještě mále spadnul. Když se zvedl a švihl mi kopytem kolem hlavy, měl jsem naštěstí oči otevřené,“ popisoval drama David Svoboda.

Pokračovat nemělo smysl

Jakmile vstal a přivedli mu koně, chtěl v první chvíli pokračovat. „Za normálních okolností bych  parkur dojel, kůň však kulhal a viděl jsem, jak z něho teče krev. Někdo by možná pokračoval, ale já koně nechtěl rvát nebo nutit do něčeho kvůli pár bodům, které bych třeba ani nezískal. Takže jsem to radši zabalil,“ dodal.

Odevzdával koně a šeptal mu do ucha... „Byl zraněný a ve stresu, proto jsem ho chtěl uchlácholit. Česky jsem mu říkal: Hodnej, malej... Ne, nebyl jsem na něho naštvaný,  na koních si zlost nevylejvám.“

„David vyložené jezdecké chyby neudělal. Mohl sice zvolit na začátku jiné tempo, ale při předvádění kůň pospíchal. Olympijský parkur byl postavený hodně technicky a měl vysokou náročnost. A navíc -  koně  na stadiónu skákali jen dvakrát a navíc před prázdnými tribunami, takže je možné, že je stresovalo bouřlivé prostředí,“ hledal příčiny jezdecký trenér moderních pětibojařů Robert Kopecký.

Karel Felt (Peking), Sport.cz, Právo

Zrušit