Vítěz Velké pardubické byl diskvalifikován, vyhrála opět Sixteen

12. října 2008 16:20 - PARDUBICE

Až dostihová komise rozhodla o tom, že vítězem 118. ročníku Velké pardubické steeplechase se stala stejně jako před rokem osmiletá bělka Sixteen, kterou vedl žokej Josef Bartoš. Cílem proběhl jako první Amant Gris, ale posléze byl diskvalifikován za neobjetí otočného bodu. Druhý skončil Hirsch a třetí místo obsadil s Juventusem legendární Josef Váňa, který je současně trenérem vítězného koně.

Vítězná klisna překonala traťový rekord, který držel od roku 2005 časem 9:11,25 minuty Maskul. Sixteen jako první v historii absolvovala dostih pod devět minut za 8:58,99.

Žokej Marek Stromský v sedle Amant Grise už po doběhu tušil, že jeho radost nemusí trvat dlouho. "Snad nebudu diskvalifikován, to by bylo neštěstí," uvedl v cílovém prostoru ještě před rozhodnutím dostihové komise. Ta ho po krátkém jednání z dostihu s dotací 4,5 milionu korun vyloučila za zkrácení trati.

Bartoš, jenž vystřídal v sedle Sixteen loňského vítězného žokeje Dušana Andrése, si připsal druhý triumf ve Velké pardubické po předloňském úspěchu s Decent Fellowem. "Samozřejmě jsem šťastný, ale moje pocity jsou rozporuplné. Viděl jsem nešťastného kolegu Marka Stromského ve vážnici, navíc stejná stáj ještě přišla v závodě o Klipa," připomněl tragédii velmi aktivního koně, který musel být po krkolomném pádu v první polovině dostihu na místě utracen.

Trenér Theimer: Příště dám Markovi buzolu

Trenér obou smutných hrdinů dostihu Milan Theimer nad dvojí tragédií mohl jen zoufat. "Asi Markovi dáme příště buzolu, aby trefil do cíle," řekl hořce v rozhovoru pro Českou televizi.

Vítěz Velké pardubické byl diskvalifikován i v roce 1920. Tehdy dostih dokončil pouze jediný kůň Jonathan, ale o vítězství přišel kvůli překročení časového limitu.

Dostih odstartoval před zraky zhruba 30 tisíc diváků v ideálním počasí výborně Klip a zdálo se, že ho dnes jinak velmi úspěšný Jan Faltejsek dlouho povede na čelních pozicích. Po necelé polovině závodu však pro Klipa skončil nejen závod, ale i celá dostihová kariéra.

Obávaný Velký Taxisův příkop přešli všichni koně bez újmy, první potíže některým účastníkům přinesly až Velké zahrádky. Amant Gris se ujal vedení poprvé na Kamenné zdi. Sixteen jela skvěle v zákrytu - jakoby Bartoš tušil, že mu vítězství díky kolegově chybě stejně spadne do klína.

Váňa starší ztratil během závodu dvakrát bičík

Juventus, kterému přála kvůli Váňovi staršímu většina publika, začal opatrně a stejně jako všichni ostatní koně v klidu skočil Taxis - podle Váňovy tradice ze zadní pozice. Kvůli ztrátě bičíku ale kůň pozdě nastoupil do finiše a nakonec bojoval alespoň o dotovanou pozici.

"Bičík jsem ztratil dokonce dvakrát a pokaždé mi vypomohli soupeři. Poprvé Raffael Romano, podruhé Libor Sedlář," svěřil se pětapadesátiletý žokej, který podle svých slov jel slavný dostih naposledy. Vyplnilo se mu totiž přání - v poli soupeřů byl i jeho sedmnáctiletý syn Josef, který s Decent Fellow dojel na pátém místě.

Zkušený žokej věděl, že Stromský udělal chybu. "Od toho tam otočný bod je, nemělo cenu spekulovat. Ale tím, že zůstal v dostihu, z něj udělal peklo, byl totiž výborně připraven," řekl Váňa poté, co se podělil o radost z vítězství Sixteen s majitelem klisny, jímž je filmový producent Jaroslav Bouček. "Já ten dostih téměř nevěděl, byly to hrozné nervy. Většinou mě na tribuně informoval Jirka Bartoška," uvedl Bouček, jemuž úspěch přinesl 2,25 milionu korun.

118. ročník Velké pardubické steeplachase (6900 metrů, 4,5 mil. korun):
1. Sixteen (ž. Josef Bartoš, trenér Josef Váňa st., majitel Jaroslav Bouček) - 8:58,99 min. (rekord dostihu), 2. Hirsch (ž. Kousek), 3. Juventus (ž. Váňa st.), 4. Numero Due, 5. Decent Fellow.
Rámcové dostihy:
I. Nikas (Urbánek) - Chenonceau - Kasim.
II. Ignacio (ž. Faltejsek) - Desterro - Nepal.
III. Bremen Plan (ž. Stromský) - Red Dancer - Tiumen.
IV. Color Man (ž. Faltejsek) - Shadow - Maracant.
V. Aspirant (ž. Kousek) - Archea - Sonoda.
VI. Royal Mougins (ž. Johnson) - Jaady - Amber Hill.
VII. Tomis (ž. Myška) - Pocci - Ascot.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Běhání nejen pro začátečníky

Běhání je celosvětový fenomén, avšak i tak bazická aktivita představuje řadu úskalí a rizik, zvlášť u začátečníků. Na Sport.cz najdete rady a tipy pro všechny běžce, včetně návodu jak s běháním začít, jak díky němu zhubnout, proč bystě měli dbát na rozcvičení nebo jestli je dobré běhat v těhotenství nebo s bolestí zad.