Nachlazená Sáblíková dojela druhá

HEERENVEEN

Světová rychlobruslařská jednička na dlouhých tratích Martina Sáblíková dojela v pátek druhá na tři kilometry v závodě SP na oválu v nizozemském Heerenveenu. Se silným nachlazením jedoucí česká závodnice podlehla jen nizozemské závodnici Renate Groenewoldové, a to o 0,69 sekundy.

"Martina je momentálně v péči polského lékaře. Ve čtvrtek netrénovala, není zdravotně v pořádku. Nachlazení je opravdu silné. S druhým místem jsem za těchto podmínek spokojený, porazila v přímém souboji Němku Anschützovou.

Groenewoldová jela dva páry před ní na čerstvě upraveném ledě, ale na to se nevymlouvám. Důležité je, že Martina závod zvládla a vede průběžně Světový pohár na dlouhých tratích,“ řekl Právu v pátek večer trenér Petr Novák s tím, že je maximálně spokojený. Sáblíková sice ztrácela na vítězku už půl druhé sekundy, ale skvělým závěrem vybojovala druhé místo.

Podle jeho slov byla spokojená i samotná závodnice. „Když přišla ze stupňů vítězů, měla velkou radost. S nemocí se poprala statečně. O tom, jestli pojede v sobotu na poloviční trati, se rozhodneme podle jejího aktuálního stavu ráno a nechám si poradit od lékaře. Pro Martinu je nejpodstatnější, aby mohla startovat na konci příštího týdne na Světovém poháru v Moskvě, kde je na programu pětikilometrová trať. Tu chce vyhrát,“ dodal Novák. Sáblíková má na kontě 180 bodů, v pořadí druhá Groenewoldová pak 145.

Sp v rychlobruslení:
Muži:
500 m: 1. Koskela (Fin.) 34,88, 2. Lobkov (Rus.) 35,16, 3. Jü Feng-tchung (Čína) 35,18.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 13 závodů): 1. Koskela 225, 2. Nagašima (Jap.) 205, 3. Jü Feng-tchung 186.
1500 m: 1. Davis (USA) 1:45,23, 2. Groothuis 1:45,84, 3. Tuitert (oba Niz.) 1:45,90, ...divize B: 27. Kulma (ČR) 1:55,33.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Davis 150, 2. Wennemars (Niz.) 130, 3. Tuitert 130.
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,60, 2. Wang Pej-sing (Čína) 37,63, 3. I Sang-hwa (Korea) 38,22.
Průběžné pořadí SP (po 3 z 13 závodů): 1. Wolfová 280, 2. Wang Pej-sing 260, 3. I Sang-hwa 210.
3000 m: 1. Groenewoldová (Niz.) 4:04,85, 2. Sáblíková (ČR) 4:05,54, 3. Valkenburgová (Niz.) 4:05,70.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 6 závodů): 1. Sáblíková 180, 2. Groenewoldová 145, 3. Anschützová-Thomsová (Něm.) 130.