České rychlobruslařky byly v Heerenveenu sedmé v národním rekordu

Tým českých rychlobruslařek obsadil v druhém závodě Světového poháru sedmé místo a potvrdil příslušnost ke špičce. Trio Martina Sáblíková, Andrea Jirků a Karolína Erbanová v neděli v Heerenveenu vytvořilo nový národní rekord 3:06,54.

České družstvo ve stíhacím závodě na 2400 metrů vylepšilo o 97 setin sekundy svůj týden starý čas z předchozího závodu v Berlíně. V německé metropoli obsadily svěřenkyně Petra Nováka šesté místo, dnes se před ně o 21 setin dostaly Japonky.

Mladý tým tažený Sáblíkovou, kterou v Nizozemsku trápí od čtvrtka viróza, dnes zaostal 5,22 sekundy za vítěznými domácími závodnicemi. Druhá skončila Kanada, s níž Češky absolvovaly rozjížďku, třetí byly Němky.

"Ten čas předčil moje očekávaní. Martina i holky podaly výborný výkon," řekl ČTK trenér Petr Novák.

Sáblíková nastoupit chtěla

Hlavní hvězda týmu Sáblíková přitom stále nebyla zdravotně fit. "Kdyby na tom byla jako v sobotu, tak bych ji na start nepustil. Cítila se ale o trochu lépe, přesto jsem nevěřil, že je schopná vše takhle odtáhnout. Chtěla ale startovat. Řekla, že v tom holky nenechá. Obětovala se pro ně," ocenil kouč výkon nejlepší české sportovkyně loňského roku.

V hodnocení třídílného SP patří českému triu šesté místo a k účasti na světovém šampionátu v roce 2009 mu tak stačí prakticky pouze se zúčastnit posledního vypsaného závodu družstev v rámci poháru. "I když dojedou poslední, získají dvacet bodů, a to by jim mělo k účasti na mistrovství stačit," pochvaloval si Novák.

Mladé mužské družstvo ve složení Zdeněk Haselberger, Pavel Kulma a Milan Sáblík zatím na nejlepší nestačí. S časem 4:02,91 dnes neskončilo stejně jako před týdnem poslední jen díky pádu jednoho z členů německého týmu. O dvacet sekund rychlejší byli vítězní Nizozemci.

Závod na 1000 metrů vyhrál olympijský vítěz a mistr světa Shani Davis ze Spojených států amerických, jenž už v Heerenveenu triumfoval na páteční patnáctistovce. Mezi ženami zopakovala své vítězství z Berlína Kanaďanka Christine Nesbittová a stejně jako Davis vede hodnocení této disciplíny.

Světový pohár na dlouhých tratích pokračuje už příští týden v Moskvě. Tam by se Sáblíková měla představit na své nejoblíbenější pětikilometrové trati, na které je úřadující světovou šampionkou. "Uvidíme, co s ní dnešní závod udělá. Po jeho dojetí jí bylo špatně, ale snad to nebude mít žádné následky," doufal Novák.

SP v rychlobruslení:
Muži:
1000 m: 1. Davis (USA) 1:08,99, 2. Koskela (Fin.) 1:09,05, 3. Kuipers (Niz.) 1:09,26.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 10 závodů): 1. Davis 180 b., 2. Groothuis (Niz.) 145, 3. Kuipers 140.
Družstva: 1. Nizozemsko (Kramer, Kuipers, Verheijen) 3:42,29, 2. USA 3:43,48, 3. Švédsko 3:47,20, ...13. Česko (Haselberger, Kulma, Sáblík) 4:02,91.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Kanada 160, 2. USA 125, 3. Japonsko 120, ...13. Česko 39.
Ženy:
1000 m: 1. Nesbittová 1:16,18, 2. Grovesová (obě Kan.) 1:16,76, 3. Wang Pej-sing (Čína) 1:17,01.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 10 závodů): 1. Nesbittová 200, 2. Grovesová 130, 3. Van Riessenová (Niz.) 130.
Družstva: 1. Nizozemsko (Groenewoldová, Leenstraová, Wüstová) 3:01,32, 2. Kanada 3:02,34, 3. Německo 3:02,51, ...7. Česko (Erbanová, Jirků, Sáblíková) 3:06,54.
Průběžné pořadí SP (po 2 ze 3 závodů): 1. Nizozemsko 200, 2. Německo 150, 3. Kanada 130, ...6. Česko 85.