Rubriky:

Ostatní

Při moderním pětiboji se spojí střelba s během

25. listopadu 2008 17:09 - MONTE CARLO

Závody v moderním pětiboji budou mít od nového roku jen čtyři části. Mezinárodní federace (UIPM) schválila na víkendovém kongresu změnu pravidel, podle níž se střelba spojí se závěrečným během. Záměrem je zvýšit atraktivitu soutěží a udržet tento sport v olympijském programu, kam patří od roku 1912.

Kombinovanou disciplínu závodníci od příštího roku absolvují po tradičním šermu, plavání a parkúru. Podle součtu bodů z prvních tří částí se pětibojaři vydají na trať běhu, v jehož průběhu absolvují střelbu z pistole. Vítězem bude ten, kdo proběhne první cílem.

Pro sport, který do olympijského programu zařadil baron Pierre de Coubertin, jde o druhou velkou změnu pravidel. K té předchozí došlo před olympijskými hrami 1996 v Atlantě, kde se poprvé závodilo během jednoho dne.

V českém týmu byla novinka přijata spíše s rozpaky. "Nevím, co si o tom mám myslet. Je to pro mě do značné míry překvapení, jsem z toho šokovaný. Spíš jsem počítal s tím, že to bude doplňkový formát k tomu starému," řekl ČTK stříbrný medailista z letošního mistrovství světa David Svoboda.

Cílem má být zatraktivnění závodů

Spojení běhu se střelbou prý ale může moderní pětiboj divácky zatraktivnit. "To je ta hlavní idea, závody by se měly stát napínavějšími. Je jasné, že pětiboj potřebuje nějaké změny. My si myslíme, že je spíš potřeba zapracovat na stávajícím starém formátu, naši představitelé jsou jiného názoru a nám nezbývá než se přizpůsobit," podotkl Svoboda.

S chystanou změnou, která byla testována na některých závodech Světového poháru, nemá žádnou zkušenost. "Nový formát jsem nikdy nezkoušel, začnu od nuly. Nedokážu vůbec odhadnout, zda to bude k mému prospěchu, nebo ne," pokračoval český moderní pětibojař.

Novinka Capaliniho nenadchla

Závodníci zatím ani sami pořádně netuší, jak budou nové úpravy disciplíny přesně vypadat. "Nevím, kolik metrů budou mít běžecké úseky, jestli tam budou trestná kolečka jako v biatlonu. Nevím, jaká je finální podoba, ty informace ještě nemám. To je otázka pro realizační tým a trenéry. Každopádně to ovlivní tréninky," podotkl Svoboda.

Novinka příliš nenadchla zkušeného Libora Capaliniho. "Moc potěšený nejsem. Těch důvodů je spousta, především to není dostatečně technicky připravené. Nepustili to paralelně se stávajícím formátem, je to dost násilné," řekl ČTK Capalini, který vidí hlavní potíž v přechodu z haly ven.

"Vzduchová pistole je vnitřní halová zbraň. Když přijde déšť nebo bude foukat vítr, bude problém. Má to být řešené tak, že pořadatelé připraví nějaký stan s mobilní střelnicí. Ale při těch testovacích závodech diváci vlastně závodníka ani neviděli na vlastní oči," přiblížil ostřílený moderní pětibojař.

Změna pravidel je jedním z důvodů, proč chce Capalini pokračovat v kariéře. "Chtěl bych v budoucnu trénovat. Pokud chci dál zůstat u pětiboje jako trenér, potřebuji si to vyzkoušet na vlastní kůži, i když bych raději v původním formátu," dodal Capalini, který kvůli zdravotní problémům vynechal olympiádu v Číně, ale momentálně už je fit.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní