Rubriky:

Ostatní

Verner je po krátkém programu na ME druhý za Joubertem

21. ledna 2009 17:03 - HELSINKY

Krasobruslař Tomáš Verner je na mistrovství Evropy po krátkém programu druhý se ztrátou 5,45 bodu na svého největšího rivala Francouze Briana Jouberta. Český obhájce titulu musel na příkaz trenérů vsadit na jistotu a nezařadil do své jízdy čtverný toeloop. Naopak Joubert kombinaci se čtverným skokem zvládl a vybudoval si výhodnější pozici před volnou jízdou.

Verner v krátkém programu v této sezóně čtverný toeloop ještě neskočil a od trenéra Michaela Hutha dostal na poslední chvíli nařízeno, aby se o to ani nepokoušel. Zařadil kombinaci dvou trojitých toeloopů, která patří k těm nejjednodušším. Zbytek krátkého programu zvládl ve velkém stylu a ziskem 81,45 bodu si vytvořil nový osobní rekord. Poprvé v životě se v úvodní části soutěže dostal přes hranici osmdesáti bodů.

V trenérském týmu došlo ke klíčovému verdiktu už v úterý. "Po vylosování jsme měli jistotu, že to uděláme takhle. Myslím, že jsme udělali dobře," řekla Vernerova trenérka Vlasta Kopřivová.

S výsledkem byl spokojen i její svěřenec. "Těch 81 bodů je skvělý výsledek na to, že tam byla tahle jednoduchá kombinace. Konečně první start v této sezoně, kdy jsem vstoupil čistým programem do závodu a neztrácím čtrnáct bodů na Briana," komentoval Verner svůj výkon.

Joubert chce vyhrát

Joubert podobně jako na listopadovém závodě Grand Prix v Moskvě předvedl famózní krátký program a dostal za něj třetí nejvyšší známku historie 86,90 bodu, čímž si vylepšil osobní rekord. Mínil, že jel ještě lépe než v ruské metropoli. "Tehdy jsem byl po pokaženém závodě v Paříži hodně nervózní, nebylo to tak čisté. Ale pořád nejsem spokojený se svými krokovými pasážemi a piruetami, na tom musím zapracovat," řekl úřadující vicemistr světa.

Po loňské bronzové medaili se chce vrátit na evropský trůn, na který naposledy usedl předloni. "Přijel jsem vyhrát, vím, že mohu vyhrát, a chci třetí evropský titul," prohlásil čtyřiadvacetiletý Francouz, který si pro Helsinky před třemi týdny připravil zbrusu novou volnou jízdu.

Krátký program se vůbec nevydařil druhému českému reprezentantovi Michalu Březinovi, který je průběžně sedmnáctý. Daleko za místa ve vysněné desítce ho odsunul pád při trojitém axelu a především nevyvedená kombinace, v níž místo dvou trojitých skoků zvládl jen jednoduchý flip s dvojitým toeloopem. "Nevím, co se stalo, prostě jsem se na tu kombinaci nekoncentroval," posteskl si. Věří, že je schopen ve volné jízdě dohnat až patnáct bodů, a bude se snažit zaútočit na desáté místo.

Šokem je průběžná třetí pozice Itala Samuela Contestiho. Francouzský rodák od roku 2005 nestartoval na žádném velkém závodě, ale dnes získal bezmála 76 bodů a na Vernera ztrácí 5,5 bodu.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní