Sáblíková zahájila SP v Erfurtu šestým místem na trati 1500 metrů

ERFURT

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila v první den Světového poháru v Erfurtu šesté místo v závodě na 1500 metrů, který nepatří k jejím silnějším tratím. Specialistka na delší vzdálenosti zajela čas 1:58,99 a zůstala necelou půlsekundu od stupňů vítězů.

"Samozřejmě, že jsem spokojená. Bylo to těžké, ale dopadlo to pěkně. Letos jsem takhle rychle nejela," řekla Sáblíková ČTK. Právě dosažený čas ji potěšil ještě více než umístění. "Hlavně nebyla daleko od placky," pochvaloval si trenér Petr Novák.

Nad dnešním startem bronzové medailistky z nedávného ME ve víceboji se přitom vznášel mírný otazník, neboť měla problémy s tříslem a trenér Petr Novák uvažoval o tom, že bude svou hvězdu šetřit na sobotní závod na 3000 metrů. V něm bude Sáblíková hájit vedení v SP na dlouhých tratích.

"Ještě to je cítit, ale neomezovalo mě to. Na prvních krocích jsem se jen šetřila, abych byla dobrá zítra," uvedla Sáblíková s výhledem na sobotu. To ji čeká závod na 3000 metrů, ve kterém by měla atakovat první místo. "Už se na to těším. Uvidíme, jak to dopadne. Kdybych ale nechtěla vyhrát, tak tam nemusím chodit. Uděláme všechno proto, aby to vyšlo," dodala Sáblíková.

Zvítězila domácí Friesingerová

Česká trojnásobná mistryně světa zajela na patnáctistovce poprvé v sezóně čas pod 1:59 a zaostala 45 setin sekundy za třetí Ireen Wüstovou z Nizozemska. S velkým náskokem 1,23 sekundy zvítězila domácí Anni Friesingerová a připsala si 56. triumf v SP v kariéře. Druhá byla její krajanka Daniela Anschützová-Thomsová.

V B-finále se představila i druhá česká reprezentantka Karolína Erbanová, která ale upadla. "Trochu mě tím naštvala, stalo se jí to už poněkolikáté. V zatáčce si stoupla na špunt a šla hned do mantinelu. Tělo měla celé pod ním, takže nemělo cenu pokračovat," uvedl Novák. Erbanová přitom měla podle něj na to, aby skončila ve druhé skupině do třetího místa a zajistila si postup mezi elitu.

V ostatních závodech padly rekordy dráhy. Nejkratší pětistovku vyhrál v čase 35,03 Číňan Jü Feng-tchung a dostal se do čela SP, ženám jako většinu sezony kralovala Němka Jenny Wolfová a výkonem 37,58 jen potvrdila své čtvrté celkové vítězství v SP v této disciplíně. Na pětikilometrové trati prokázal svoji suverenitu nizozemský mistr světa Sven Kramer, který časem 6:16,02 pokořil dva roky staré erfurtské maximum o více než deset sekund. V tomto závodě obsadil v divizi B 23. místo Pavel Kulma.

SP v rychlobruslení v Erfurtu:
Muži:
500 m: 1. Jü Feng-tchung (Čína) 35,03, 2. Nagašima (Jap.) 35,04, 3. Fredricks (USA) 35,12.
Průběžné pořadí SP (po 11 ze 13 závodů): 1. Jü Feng-tchung 856 b., 2. Nagašima 807, 3. Poutala (Fin.) 541.
5000 m: 1. Kramer (Niz.) 6:16,02, 2. Bökko (Nor.) 6:22,37, 3. De Jong (Niz.) 6:23,45, ...divize B: 23. Kulma (ČR) 6:54,47.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Kramer 300, 2. Bökko 285, 3. De Jong 280.
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,58, 2. Jü Ťing 38,18, 3. Ťin Pchej-jü (obě Čína) 38,30.
Průběžné pořadí SP (po 11 ze 13 závodů): 1. Wolfová 985 b., 2. I Sang-hwa (Korea) 590, 3. Gerritsenová (Niz.) 560.
1500 m: 1. Friesingerová 1:56,90, 2. Anschützová-Thomsová (obě Něm.) 1:58,13, 3. Wüstová (Niz.) 1:58,54, ...6. Sáblíková 1:58,99, ...divize B: Erbanová (obě ČR) nedokončila.
Průběžné pořadí SP (po 4 ze 6 závodů): 1. Grovesová (Kan.) 306, 2. Anschützová-Thomsová 280, 3. Nesbittová (Kan.) 255, ...10. Sáblíková 105.