České rychlobruslařky vyhrály týmový závod v Erfurtu i celý SP

České rychlobruslařky Karolína Erbanová, Andrea Jirků a Martina Sáblíková vyhrály nedělní stíhací závod družstev v rámci Světového poháru v Erfurtu. Svěřenkyně Petra Nováka si dojely v novém národním rekordu 3:05,32 nejen pro jistotu startu na letošním mistrovství světa, ale i pro celkové vítězství v třídílném seriálu.

Tým českých rychlobruslařek tak dosáhl největšího úspěchu ve své krátké historii, dnes spolu trio NOVIS Teamu startovalo teprve potřetí. V minulých závodech SP obsadily mladé reprezentantky sedmé a šesté místo.

V neděli Češky porazily o 48 setin sekundy Rusko, třetí Polky měly ztrátu 94 setin. K triumfu pomohl týmu kolem trojnásobné mistryně světa Sáblíkové i fakt, že Nizozemky jako největší favoritky a vítězky předchozích dvou dílů po pádu závod nedokončily a například domácí Němky šetřily své největší hvězdy a nasadily B tým.

"Tohle kromě nás nemohl čekat ani největší optimista. Ale říkám svěřencům před každým závodem - záleží především na tobě, každý má šanci... Všem třem holkám patří obrovské uznání, kvalifikovaly se tak jako trio na MS. A na blízku je pro ně postup na ZOH příští rok ve Vancouveru," radoval se trenér Novák.

Češky porazily o 30 bodů druhý tým USA

Díky nedělnímu zisku 150 bodů z posledního závodu seriálu nasbíraly Češky 235 bodů a porazily o 30 bodů druhý tým USA. Třetí Nizozemky byly o dalších pět bodů zpět.

Na kilometrové trati zvítězil v rekordu dráhy 1:08,40 olympijský vítěz Shani Davis ze Spojených států a před finále SP v Salt Lake City vede o 90 bodů před Kanaďanem Dennym Morrisonem.

Mezi ženami zazářila domácí hvězda Anni Friesingerová, jež vynechala úvodní část sezony po zranění kolena. Dvaatřicetiletá Němka navázala na své páteční vítězství z trati 1500 metrů a ve svém třetím startu po návratu si připsala druhou výhru. Celkově má na kontě už 57 triumfů.

SP v rychlobruslení v Erfurtu:
Muži:
1000 m: 1. Davis (USA) 1:08,40, 2. Morrison (Kan.) 1:08,78, 3. Bos (Niz.) 1:09,03.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 10 závodů): 1. Davis 690 b., 2. Morrison 600, 3. Groothuis (Niz.) 500.
Ženy:
1000 m: 1. Friesingerová (Něm.) 1:15,61, 2. Ťing Jü 1:16,41, 3. Ťin Pchej-jü (obě Čína) 1:16,42, ...divize B: 12. Erbanová (ČR) 1:20,39.
Průběžné pořadí SP (po 9 z 10 závodů): 1. Nesbittová 541, 2. Grovesová (obě Kan.) 462, 3. Van Riessenová (Niz.) 436.
Družstva: 1. Česko (Erbanová, Jirků, Sáblíková) 3:05,32, 2. Rusko 3:05,80, 3. Polsko 3:06,26.
Konečné pořadí SP (po 3 závodech): 1. Česko 235, 2. USA 205, 3. Nizozemsko 200.