Rubriky:

Ostatní

Vancouver je na olympiádu připravený, uznal po inspekci Dvořák

3. března 2009 14:07 - PRAHA

Zimní olympijské hry ve Vancouveru budou zahájeny za jedenáct měsíců, ale začít by mohly již nyní. Krátce po návratu z inspekční cesty to uvedl místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV) pro sport František Dvořák, který byl ve druhé polovině února v Kanadě na oficiálním sedmidenním semináři šéfů jednotlivých národních misí.

"Vancouver je absolutně připravený. Neopakují se problémy, které byly v Sestriere nebo v Turíně, kde se dodělávaly věci na poslední chvíli a často se improvizovalo," řekl Dvořák novinářům na úterní tiskové konferenci ČOV.

Necelý rok před zahájením her jsou podle něj přípravy i jednotlivá sportoviště na vysoké úrovni. "Domnívám se, že to bude analogie s hrami v Lillehammeru. S hlediska prostředí, atmosféry a tím, jak je veřejností olympiáda vnímána," uvedl Dvořák.

Problémy podle něj nebudou ani s dopravou, na kterou si ale řada sportovců po testovacích závodech stěžovala. Za normálních neolympijských podmínek je totiž cesta z Vancouveru do hor hodně složitá a náročná. "Představili nám systém olympijském dopravy, která opět počítá s vyhrazenými lajnami. A na nejužším místě - takzvané Lví bráně - bude regulovaná doprava. Už tam testují kamery," podotkl místopředseda ČOV.

I proto si myslí, že pro nikoho ze sportovců nebude výhodnější bydlet mimo jednu ze dvou olympijských vesnic blíže svému sportovišti. O tom už například mluvili akrobatičtí lyžaři Tomáš Kraus a Nikola Sudová.

Dvě olympijská centra

"Podle mého je to nerozumné. Veškerý servis bude ve vesnici. Nemůže to vyvážit to, že bude o deset minut dříve na sportovišti," uvedl Dvořák. Zástupci žádného sportu navíc doposud nepožádali ČOV o zajištění individuálního ubytování. "Nejsem si zcela jist, jak se zachová libero Záhrobský," poukázal Dvořák na známý individuální přístup týmu sjezdové lyžařky Šárky Záhrobské a jejího otce Petra.

Skutečnost, že se kanadští pořadatelé rozhodli utvořit prakticky dvě olympijská centra, která byla například i na minulých hrách v Turíně, Dvořák moc nechápe. "Je to nějaký virus organizátorů, že jsou vždy dvě centra a sněhové a ledové sporty jsou takhle od sebe. Je to organizačně složité pro organizátory i jednotlivé mise. Bohužel za čtyři roky v Soči to bude stejné," řekl s pokrčením ramen.

Radost mu naopak pořadatelé udělali rozhodnutím přesunout zahajovací i závěrečný ceremoniál do obrovské výstavní haly s kapacitou 60 000 diváků. "A hlavně konečně vyslyšeli naše kritiky a defilé sportovců bude na začátku. Pak si sednou a budou vidět program jako každý jiný divák," řekl Dvořák, jenž předpokládá, že česká výprava bude ve Vancouveru početnější než v Turíně. "Počítáme s tím, že bude mít tak 90 lidí," dodal Dvořák.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní