Rubriky:

Ostatní

České sportovkyně se potí nejen při trénincích a závodech, ale i ve škole

27. dubna 2009 15:31 - PRAHA

Pilné studentky jsou české sportovkyně. Členky Dukly Praha nejen tvrdě trénují a připravují se na závody, ale také studují. Olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková dokončovala svou diplomovou práci, několikanásobná mistryně světa v rychlobruslení Martina Sáblíková bude maturovat a lyžařka v boulích Nikola Sudová vyučovala malé fotbalisty.

Nejen tréninky a závody mají na programu české sportovkyně. Kromě nich také chodí do školy a plní své studijní povinnosti. Olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková odletěla minulý čtvrtek na další soustředění, tentokrát na Makarskou do Chorvatska. Předtím ale na Vysoké škole zemědělské odevzdala svou diplomovou práci na téma „Projekt přechodu farmy na ekologické hospodářství“ (v Českém středohoří). „Je to také o pěstování švestek v kvalitní půdě, z nichž pak může být skvělá slivovice,“ přiblížila téma úřadující mistryně světa.

To tyčkařka Kateřina Baďurová bude inženýrkou už tento týden. Minulý pátek skvěle zvládla státnice na Vysoké škole ekonomiky a managmentu v Praze. Z ekonomie dostala jedničku a z podnikové strategie dvojku. V pondělí na ni čekala ještě obhajoba diplomové práce „Produktivita jako cesta ke zvýšení konkurenceschopnosti". „Obhajoby se nebojím. Studium mě bavilo, proto jsem neměla ani žádné odklady. Bakalářku jsem zvládla za tři a půl roku a cesta k titulu inženýr ekonomie trvala stejně dlouho. Ale nerada bych to zakřikla. Inženýrkou budu až po obhajobě,“ vyprávěla Baďurová.

Sáblíková maturuje, Sudová vyučovala fotbalisty

Školu letos dokončují i rychlobruslařky Martina Sáblíková a Andrea Jirků. I když už začaly s přípravou na olympijskou sezónu, jsou nyní obklopeny hlavně učebnicemi. „S Andreou jsme začátkem dubna psaly maturitní písemnou práci z českého jazyka. Obě jsme si vybraly téma na zamyšlení „Člověk nemůže odejít ze světa beze stopy“. Napsala jsem tři a půl stránky a dopadla jsem za dobře,“ prozradila několikanásobná mistryně světa. „Nyní se učím doma. Ráda bych dokončila co nejrychleji čtvrtý ročník a v červnu mě čeká maturita. Kromě českého jazyka budu maturovat z němčiny, základů společenských věd a teorie sportovní přípravy,“ dodala Sáblíková.

Každé volné chvíle využívá i střelkyně Lenka Marušková, která během Světového poháru v Pekingu dopisovala svou absolventskou práci „Drogová prevence v České republice“. Na Vyšší odborné škole veřejnoprávní studuje obor Prevence kriminality. „Já s sebou vozím skripta všude. I na závodech SP v Pekingu jsem si našla chvilku a věnovala jsem se své práci,“ přiznala stříbrná medailistka z olympiády v Aténách.

Naopak za katedru si stoupla boulařka Nikola Sudová. Držitelka bronzové medaile z letošního světového šampionátu absolvovala praxi na Základní škole v Liberci, kde vyučovala malé fotbalisty zeměpis a tělesnou výchovu. „Bylo to dobré, kluci mě brali a poslouchali. I v tělocviku jsme to zvládli,“ pochvalovala si studentka Fakulty tělesné výchovy a sportu.

Veronika Feltová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní