Rubriky:

Ostatní

Rychlobruslařka Pechsteinová dostala dvouletý trest za doping

3. července 2009 19:23 - LAUSANNE

Rychlobruslařská legenda Claudia Pechsteinová z Německa dostala dvouletý trest za krevní doping. Mezinárodní bruslařská unie (ISU) v pátek uvedla, že pětinásobná olympijská vítězka měla podezřelé výsledky testů v únoru na mistrovství světa ve víceboji v norském Hamaru, kde získala zlatou medaili její velká soupeřka na dlouhých tratích Martina Sáblíková.

Sedmatřicetiletá Pechsteinová se proti distanci do roku 2011 může odvolat k Mezinárodní arbitráži CAS v Lausanne. Pokud šestinásobná mistryně světa a trojnásobná vítězka Světového poháru se svou snahou neuspěje, přijde o olympijské hry ve Vancouveru 2010.

Berlíňanka Pechsteinová, kterou Sáblíková vždy uváděla jako svůj největší vzor, měla podle ISU podezřelé hodnoty krevních testů na světovém šampionátu v Hamaru. Kvůli tomu v březnu zahájila unie se slavnou rychlobruslařkou disciplinární řízení, které koncem června na dvoudenním jednání uzavřela komise konstatováním, že Pechsteinová užívala krevní doping.

"Neměla žádný pozitivní dopingový test. Claudii odsoudili na základě indicií. Samozřejmě se odvoláme k CAS," řekl agentuře SID právník Pechsteinové Simon Bergmann.

Podle informací Německého rychlobruslařského svazu (DESG) se stalo Pechsteinové osudným množství retikulocytů, což je nezralá forma červených krvinek. "Ostatní krevní hodnoty, jako třeba hemoglobin nebo hematokrit, byly naprosto normální. ISU soudí, že zvýšené množství retikulocytů mohlo být způsobeno pouze dopingem," uvedli ve společném prohlášení představitelé DESG a právníci Pechsteinové.

Nejúspěšnější německá sportovkyně v historii zimních olympijských her má plnou podporu svazu a sama jakékoli podvádění odmítá. Podle DESG se dá zvýšené množství retikulocytů vysvětlit také nemocí či anomálií krve.

Jedna z nejúspěšnějších rychlobruslařek historie měla až do šampionátu v Hamaru vydařenou sezónu. V listopadu vyhrála závod SP na 5000 metrů v Moskvě a jako jediná tak dokázala od listopadu 2006 porazit na této trati českou hvězdu Sáblíkovou. V lednu v Heerenveenu se pak trochu nečekaně stala mistryní Evropy ve víceboji jako nejstarší závodnice v historii. Měsíc nato však kvůli nespecifikované nemoci nedokončila MS v Norsku a posléze neodjela do zámoří na finále Světového poháru a šampionát na jednotlivých tratích.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní