Evropské tituly v triatlonu mají favorit Gómez a Spirigová

Mistrovství Evropy v olympijském triatlonu ovládli favorizovaný Španěl Javier Gómez a Švýcarka Nicola Spirigová. Čeští reprezentanti se v neděli v nizozemském Holtenu na přední místa neprosadili. O nejlepší výsledek se postaral bývalý evropský šampion Filip Ospalý, jenž obsadil 15. místo.

Mezi ženami skončila dvaadvacátá Vendula Frintová, která ztratila na Spirigovou šest minut. "Po závodech Světového poháru v Americe se Vendula necítila dobře a závod jí vůbec nevyšel. Veškeré naděje na dobré umístění ztratila prakticky již v plavecké části, kde nabrala ztrátu, kterou nebyla schopna zlikvidovat," řekl ČTK reprezentační kouč Jiří Seidl.

Obhájkyně šestého místa z loňského roku z Lisabonu Radka Vodičková do dějiště šampionátu kvůli zranění nakonec nedorazila.

Spirigová vybojovala po 1500 metrů plavání, 40 km jízdy na kole a běhu na 10 km svůj první evropský titul s náskokem 29 sekund před Lucemburčankou Elizabeth Mayovou. Sedmadvacetiletá Švýcarka, jejímž maximem byl dosud bronz z roku 2007, přerušila vítěznou sérii Vanessy Fernandesové. Portugalská favoritka se po předchozích pěti triumfech za sebou musela spokojit s třetím místem.

Šestadvacetiletý Gómez vyhrál mistrovství Evropy stejně jako předloni. Úřadující světový šampion předstihl o 27 sekund Brita Alistaira Brownleeho. Trojnásobný medailista z evropského šampionátu Ospalý zaostal za vítězem o téměř dvě minuty.

Mistrovství Evropy v triatlonu v Holtenu:
Muži: 1. Gómez (Šp.) 1:44:14, 2. A. Brownlee (Brit.) -27, 3. Bruchankov (Rus.) -35, 4. Belaubre (Fr.) -38, 5. Vasilijev (Rus.) -42, 6. Rank (Něm.) -44, ...15. Ospalý -1:56, 17. Krňávek -2:08, 28. Švarc -3:38, 38. Čelůstka -6:22, 43. Kubínek (všichni ČR) -7:20.
Ženy: 1. Spirigová (Švýc.) 1:55:42, 2. Mayová (Luc.) -29, 3. Fernandesová (Portug.) -50, 4. Nordenová (Švéd.) -1:18, 5. Ryfová (Švýc.) -1:33, 6. Avilová (Brit.) -1:41, ...22. Frintová -6:00, 36. Fanturová (obě ČR) -11:15.
Junioři: 1. J. Brownlee (Brit.) 53:08, 2. Mola (Šp.) -19, 3. Kozlov (Rus.) -32, ...12. Dědek -1:02, 40. Šlajs -2:37, 46. Renč -3:03, 52. Kočař -4:04, 56. Kršňák (všichni ČR) -4:36.
Juniorky: 1. Charayronová (Fr.) 59:10, 2. Klamerová (Niz.) -30, 3. Gravesová (Brit.) -37, ...22. Ďurdiaková -3:03, 32. Kuříková -4:33, 43. Vaverová -6:25, 47. Vlčková (všechny ČR) -7:55.