Živě

Z mimořádných dotací na sport je zatím vyčerpán jen zlomek

24. července 2020 19:28 - Praha

V mimořádném dotačním programu COVID-Sport zatím sportovní organizace vyčerpaly jen zlomek z miliardy korun, která je k dispozici. Národní sportovní agentura (NSA) aktuálně zkontrolovala 560 žádostí v celkové výši asi 76,1 milionu korun. Dalších 468 žádostí je rozpracovaných. Agentura ale očekává, že velké sportovní kluby a jednoty teprve žádat budou a částka naroste. Čas mají do konce srpna.

 

Česká unie sportu

"V současné době je částka podaných žádostí nižší, neboť se jedná zejména o ty nejmenší sportovní organizace a jednoty. Průměrná požadovaná částka je v desítkách tisíc," uvedla agentura pro ČTK. Organizace vlastnící větší počet sportovišť mají shromažďování podkladů složitější. "Proto jim trvá žádost podat déle než malým jednotám s jedním sportovištěm," doplnila agentura.

Sportovní organizace mohou žádat o kompenzaci nákladů na provoz zařízení, která kvůli koronaviru nesměla fungovat, výdaje za zrušené nebo odložené akce nebo nájem, které některé z nich musely hradit, i když nesměly provozovat svou činnost.

Schválenou miliardu chceme vyplatit neprofesionálním organizacím už v létě, říká šéf Národní sportovní agentury Hnilička

Státní prostředky jim pokryjí polovinu doložených ztrát. "To, že sportovní agentura tento program prosadila, je vynikající. Podmínky v něm nastavila také vhodně. Problém je však ten, že ve Sněmovně byl program okleštěn. Pokrytí 50 procent ztrát je nedostačující," řekl ČTK místopředseda ČUS Marek Hájek. Za další problematický požadavek označuje zúžení podpory na tři měsíce. "Pomoc tak pro mnohé kluby není tolik přínosná a velké procento si o dotaci nakonec rozhodlo nepožádat," dodal Hájek.

Obžalovaný Jansta bude obhajovat post šéfa ČUS, nemá konkurenta

ČUS prosazení a vypsání mimořádného dotačního programu obecně oceňuje. "Jakmile by se nastavil COVID-Sport se stoprocentním pokrytím například provozu a údržby sportovišť, tak by to pro kluby s majetkem bylo velmi uchopitelné. Také by pomohlo, kdyby program nebyl vázán pouze ke třem měsícům, ale celoročně. Chápeme však, že politici chtěli nastavit pro všechny stejná pravidla, proto je COVID-Sport zúžený na tři měsíce," uvedl Hájek.

NSA chtěla, aby byly první peníze vyplaceny úspěšným žadatelům v první polovině července, ale zatím drtivá většina organizací na dotaci čeká kvůli nutnému souhlasu Evropské komise. Jedná se totiž o veřejnou podporu.

S penězi počítá například pražská tělovýchovná jednota Bohemians. "Museli jsme v žádosti něco opravit, ale mělo by to být schválené. Jde o půl milionu korun, nejsou to zanedbatelné peníze. V našem patnáctimilionovém rozpočtu je to však málo. Musíme si půjčovat peníze, protože nemáme z čeho žít. Na účtu máme tmu," uvedl její ředitel Richard Šach. Žádost připravují v Tatranu Střešovice. "Budeme se snažit uplatnit ztráty za energie. Jde řádově o statisíce korun," řekl zástupce této jednoty Martin Vaculík.

NSA považuje zatím za předčasné řešit, co se stane s případně nevyčerpanými penězi, ale určitou vizi už má. "Jedním z řešení je ze zbývajících financí pokrýt další zasažené oblasti, například trenéři dětí nebo dětské sportovní oddíly, které mají velký výpad příjmů v souvislosti se sníženými registračními poplatky. To ale bude teprve na programu jednání s ministerstvem financí a vládou," uvedla agentura.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.