Florbalisté Vítkovic rozdrtili Roedovre 5:0 a skončili na EP pátí

FREDRIKSHAVN

Florbalisté Vítkovic rozdrtili ve svém posledním utkání na Evropském poháru ve Frederikshavnu dánský klub Roedovre FC 5:0 a skončili pátí. Český mistr nastřílel všechny branky už do 31. minuty. Ve finále, které se hraje v neděli od 15:00, se utkají finské celky SSV Helsinky a Tapanilan Erä. O bronz se utká už o šest hodin dříve švýcarský mistr SV Wiler-Ersigen s Lekrings z Lotyšska.

Vítkovice splnily roli favorita v duelu o konečné umístění bez problémů. V šesté minutě se dostaly do vedení, když Vladař potrestal Nissenovo vyloučení. Potom zvýšil ve 13. minutě dokonce v oslabení Fin Lehtinen a další tři trefy zaznamenali Ostravané mezi 27. a 31. minutou. Kološ využil další přesilovku, pak už se prosadili i za stejného počtu hráčů na hřišti Tokoš a Brus. V dalším průběhu už se stav nezměnil.

"Před zápasem jsme si stanovili taktiku dostat soupeře aktivním presingem co nejvíce pod tlak. To se povedlo. Získávali jsme rychle míče, tím pádem jsme mohli pětadevadesát procent svých střídání hrát s míčkem a tvořit," řekl webu vítkovického klubu trenér Radomír Mrázek. "Celý zápas jsme měli stoprocentně ve svých rukou. Při dvou třech ojedinělých šancí soupeře nás perfektně opět podržel brankář Marcel Suchánek," dodal.

Vítkovičtí vyrovnali při třetí účasti své nejlepší umístění z roku 1997. Tehdy ještě v Poháru mistrů evropských zemí skončili ve Stockholmu pátí, o rok dříve rovněž ve švédské metropoli obsadili šesté místo.

V semifinálových bitvách splnil roli jasného favorita Tapanilan Erä, který vyhrál nad lotyšským týmem Cel Tik/Lekrings 9:4. Celek SSV Helsinky vyhrál nad Wilerem podle výsledku jasně 5:1, ale tým z finské metropole podržel v herně vyrovnaném zápase brankář Henri Toivoniemi.

Evropský pohár florbalistů:
O 5. místo:
1. SC Vítkovice - Roedovre (Dán.) 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 6. Vladař (P. Suchánek), 13. Lehtinen (Brus), 27. Kološ (Brus), 30. Tokoš, 31. Brus (Mustakallio). Rozhodčí: Alakare, Vilkki (oba Fin.). Vyloučení: 2:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 78.
Semifinále:
SSV Helsinky - SV Wiler-Ersigen (Švýc.) 5:1 (1:0, 2:1, 2:0)
Branky: 4. Lehti, 29. Ratsula z trestného střílení, 32. Manner, 51. Järvinen, 59. Forsten - 39. Mendelin.
Tapanilan Erä (Fin.) - Lekrings (Lot.) 9:4 (2:1, 4:0, 3:3)
Branky: 5. a 34. Helenius, 13. a 57. Kukkola, 23. a 60. Rissanen, 22. Riihelä, 35. Aro, 42. Kosola - 52. a 55. Malkavs, 20. vlastní, 58. Freivalds.
O 7. místo:
Jögeva SK Tähe (Est.) - UHC Sparkasse Weissenfels (Něm.) 5:3 (1:0, 1:0, 3:3)
Branky: 17. a 60. Semjonov, 29. Guss, 48. Karis z trestného střílení, 56. vlastní - 46., 53. a 59. Händler.