Manner zajistil šesti góly florbalistům SSV Helsinky triumf na EP

Florbalisté SSV Helsinky získali díky šesti gólům útočníka Santtu Mannera Evropský pohár, když zdolali další finský tým Tapanilan Erä 6:5 v prodloužení. Tapanilanu nestačilo vedení 4:1 ani 5:3. Manner dovršil své galapředstavení trefou v osmé minutě nastavení.

Cestu do finále usnadnila finským zástupcům i neúčast švédských týmů, které z finančních i sportovních důvodů v letošním ročníku chyběly. Bronz získal švýcarský Wiler-Ersigen, který rozdrtil v utkání o třetí místo Lekrings z Lotyšska 12:3. Český šampion obsadil po sobotní výhře nad Roedevre pátou pozici.

Finálový souboj začal lépe pro SSV Helsinky, když v páté minutě otevřel skóre Manner. Ještě v první třetině otočili stav na 3:1 pro Tapanilan Erä Kukkola, Kapanen, který se trefil v početní výhodě, a Strömsten. Navíc v 26. minutě zvýraznil rozdíl skóre Laitila.

Ještě ve druhé třetině zkorigoval výsledek dvěma góly Manner, který 16 vteřin před druhou pauzou dovršil hattrick. Tapanilan ale znovu na čas uklidnil ve 45. minutě Helenius. Jenže Manner byl k neudržení. Mezi 54. a 55. minutou smazal za 83 vteřin ztrátu a v prodloužení dal i vítěznou trefu.

Evropský pohár florbalistů ve Frederikshavnu (Dánsko):
Finále:
SSV Helsinky - Tapanilan Erä (Fin.) 6:5 v prodl. (1:3, 2:1, 2:1 - 1:0)
Branky: 5., 36., 40., 54., 55. a 68. Manner - 13. Kukkola, 15. Kapanen, 16. Strömsten, 26. Laitila, 45. Helenius. Rozhodčí: Rasbrink, Grahn-Gustavsson (oba Švéd.). Vyloučení: 1:2. Využití: 2:1. Diváci: 543.
O 3. místo:
SV Wiler-Ersigen (Švýc.) - Lekrings (Lot.) 13:2 (4:2, 5:0, 4:0)
Branky: 22., 49. a 52. M. Hofbauer, 20. a 24. Ch. Hofbauer, 3. a 28. Flury, 7. Fankhauser, 13. Schneeberger, 28. Mutti, 29. R. Gerber, 41. Wittwer, 43. Mäkipää - 16. Jarohovičs, 17. Rismanis.
Konečné pořadí: 1. SSV Helsinky, 2. Tapanilan Erä, 3. Wiler-Ersigen, 4. Lekrings, 5. Vítkovice, 6. Roedovre (Dán.), 7. Jögeva SK Tähe (Est.), 8. Weissenfels (Něm.).
All Stars tým: Guntis Budzenieks (Lekrings) - Mattias Wallgren (Wiler-Ersigen), Saku Lehti (SSV Helsinky) - Lauri Kapanen (Tapanilan Erä), Santtu Manner (SSV Helsinky), Jani Helenius (Tapanilan Erä).
Kanadské bodování: 1. Manner (SSV Helsinky) 5 zápasů/15 bodů (11 branek + 4 asistence), 2. M. Hofbauer (Wiler-Ersigen) 5/12 (8+4), 3. Helenius (Tapanilan Erä) 5/10 (7+3), 4. Ch. Hofbauer (Wiler-Ersigen) 5/10 (2+8), 5. Kapanen (Tapanilan Erä) 5/8 (7+1), ...8. P. Suchánek 4/8 (0+8), 21. Tomašík (oba Vítkovice) 4/5 (4+1).