Rubriky:

Ostatní

ČSTV možná zaplatí místo Sazky přes 50 miliónů korun

6. listopadu 2009 09:47 - PRAHA

Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) bude možná muset zaplatit přes 50 miliónů korun Sdružení sportovních svazů - bývalému Svazarmu, protože Sazka, jejímiž akcionáři oba svazy jsou, jim odvádí málo peněz. Píší to páteční Hospodářské noviny (HN). Podle nich se ČSTV k takovému postupu dobrovolně zavázal před pěti roky. Sazka není schopna platit všem svým akcionářům kvůli splátkám pražské 02 Areny.

 

www.cz.o2.com

Příčiny problémů jsou podle HN v roce 2004, kdy se rozhodovalo, jak bude výstavba haly financována. Sdružení se bálo, že mu kvůli jejímu splácení klesnou příjmy od Sazky - zhruba 35 miliónů korun ročně. Souhlas dalo až poté, co se ČSTV zaručil, že případnou chybějící sumu uhradí.

Podle šéfa sdružení Zdeňka Ertla dluží Sazka sdružení jen za rok 2005 rovných 18 miliónů korun. HN napsaly, že případ skončil u soudu, protože ČSTV odmítl za Sazku zaplatit. Soud měl ve čtvrtek vynést verdikt, ale ČSTV na poslední chvíli navrhl mimosoudní vyrovnání. Jeho předseda Vladimír Srb ale odmítl sdělit, jakou sumu je ochoten vyplatit.

Ertl tvrdí, že dlužná částka již překročila 50 miliónů korun. "Nechci to nějak zvlášť komentovat, ale rozhodně se nejedná o 50 miliónů," řekl ČTK Srb. Nyní podle něj ČSTV hledá se sdružením možné řešení. "Hledáme cestu, jak z toho ven. Sdružení sportovních svazů vyslovilo souhlas s přerušením soudního řízení, ale jaké jsou možnosti, to specifikovat nebudu," dodal Srb.

Podle HN to není jediný případ spojený s halou, který řeší soud. O svůj podíl se soudí i firma Lefkosia, již si Sazka najala na hlídání nákladů a slíbila jí pětinu ušetřených peněz.

Sazka je největší tuzemská loterijní společnost. Ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu. Od roku 2004 hospodaření Sazky negativně ovlivňuje projekt haly, protože firma musí splácet mnohamiliardové náklady. Již na jaře varoval před finančními problémy Sazky oficiálním dopisem věřitele této firmy současný ministr financí Eduard Janota.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní