Sáblíková šokovala druhým místem na 1500 metrů

BERLÍN

Martina Sáblíková šokovala Berlín i v neděli! Dvaadvacetiletá rychlobruslařka obsadila druhé místo v závodě na 1500 metrů v úvodním podniku Světového poháru. Disciplínu vyhrála Kanaďanka Christine Nesbittová v novém rekordu dráhy. Skvěle si vedla i druhá Češka Karolína Erbanová, která si opět vylepšila osobní maximum a získala další body do SP.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková se raduje z druhého místa na trati 1 500 metrů v Berlíně.

V nedělním závodě na 1500 metrů nepatřila Martina Sáblíková k favoritkám. Hodně ji ale motivoval dopolední výkon její mladší kolegyně Karolíny Erbanové. Do závodu šla několikanásobná mistryně světa s cílem probojovat se do nejlepší desítky.

Opět drtivý finiš

Martina Sáblíková jela ve čtvrté dvojici s Japonkou Nao Kodairovou. Dvě kola byla lepší soupeřka, ale v posledním kole Sáblíková předvedla opět skvělý finiš a časem 1:56,99 se ujala vedení v závodě. Když cílem projel osmý pár, bylo jasné, že úkol, který si Sáblíková dala pro patnáctistovku, se podařilo naplnit. V tu chvíli totiž stále vedla.

Ani hvězdy neodpověděly

Na její čas nestačily ani hvězdy jako Němka Anschütsová nebo Kanaďanka Grovesová. Až po jízdě  předposlední dvojice přišla česká reprezentantka o vedení, když ji porazila největší favoritka Christine Nesbittová z Kanady, která k tomu přidala i nový rekord dráhy - 1.55,54 minuty.

A protože ani poslední dvojice na vynikající Češku svými časy nestačila, dvaadvacetiletá Sáblíková překvapila druhým místem a fantastickým vstupem do olympijské sezóny. Třetí v soutěži skončila další Kanaďanka Brittany Schusslerová.

Trenér stupně vítězů předpovídal

"Trenér mi říkal, že mám šanci skončit na stupních vítězů. Já to ale brala spíš jako vtip. Vůbec jsem tomu nechtěla věřit. Počítala jsem s umístěním okolo desátého místa. Nakonec se jeho slova vyplnila a já jsem strašně moc šťastná," přiznala pár minut po skončení závodu Sáblíková. "Výsledek Martiny z patnáctistovky je takovou vlaštovkou pro olympiádu. Před nedávnem jsem totiž prohlásil, že i na téhle trati by mohla bojovat o medaile...," řekl trenér Petr Novák.

Třetí den úvodního podniku Světového poháru přilákal do berlínské haly Sportforum čtyři tisíce diváků. Ti bouřili nadšením, když domácí olympijská naděje a světová šampiónka Jenny Wolfová zvítězila v závodě na pět set metrů v novém rekordu dráhy.

Výborně si vedla i Erbanová

Na berlínském ovále si skvěle vedla i Karolína Erbanová. Sedmnáctiletá rychlobruslařka v sobotu zajela na trati jeden kilometr čas 1:18,14 a téměř jistě si vybojovala účast na olympijských hrách. „Když jsem viděla čas na tabuli, byla jsem šťastná. Osobní rekord, limit a k tomu body do Svěťáku… To je skvělé. Teď mohu jezdit lehce bez nervů,“ radovala se Erbanová.

A Karolíně Erbanové se dařilo i v neděli, když v závodě na 1500 metrů zajela další osobní maximum – 2:00,59 a v divizi B obsadila osmou příčku. „Tenhle čas byl pro mne dalším příjemným šokem. Od začátku přípravy jsem se soustředila na dobrý úvod sezóny, ale že to bude takhle perfektní, to je prostě sen. Byl to fantastický víkend,“ usmívala se Erbanová. A radost ze své svěřenkyně měl samozřejmě i trenér. „Karolína v Berlíně předváděla skvělé výkony, k olympiádě jí už chybí jen krůček a já věřím, že se tam dostane,“ prohlásil Petr Novák.

Jediné zklamání - Sáblík

V nedělním dopoledním programu se ve skupině B představil na trati kilometr a půl Milan Sáblík. Osmnáctiletému rychlobruslaři se ale příliš nevedlo a skončil poslední. „Jsem hodně zklamaný. Moc jsem chtěl, ale nevyšlo mi to,“ přiznal Sáblík. „Je to poprvé, co jsem tady nespokojený. Milan jel od začátku špatně technicky, jen aby to měl rychle za sebou. Krátký krok, chyběl tomu rytmus. Měl být o dvě sekundy rychlejší,“ dodal trenér Novák.

Světový pohár v rychlobruslení v Berlíně:
Muži:
500 m: 1. Fredricks (USA) 35,06, 2. I Kang-sok 35,10, 3. I Kjo-hjuk (oba Korea) 35,10.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 12 závodů): 1. I Kang-sok 180, 2. I Kjo-hjuk 150, 3. Fredricks 116.
1000 m: 1. Song Si-pak 1:25,924, 2. I Čung-so (oba Korea) 1:26,038, 3. Ch. Hamelin 1:26,116, ...60. Suchý, 65. Loudín - vypadli v předkvalifikaci.
Průběžné pořadí SP (po 3 ze 4 závodů): 1. I Čung-so 2312, 2. Ch. Hamelin 1468, 3. F. Hamelin (Kan.) 1250, ...55. Loudín 12, 65. Suchý 3.
1500 m: 1. Davis (USA) 1:44,47, 2. Bökko (Nor.) 1:45,56, 3. Morrison (Kan.) 1:45,69, divize B: ...30. Sáblík (ČR) 1:54,62.
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,52, 2. Wang Pej-sing (Čína) 37,94, 3. Gerritsenová (Niz.) 38,27.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 12 závodů): 1. Wolfová, 2. Wang Pej-sing obě 180, 3. Gerritsenová 130.
1500 m: 1. Nesbittová (Kan.) 1:55,54, 2. Sáblíková (ČR) 1:56,99, 3. Schusslerová (Kan.) 1:57,26, divize B: ...8. Erbanová (ČR) 2:00,95.