Rubriky:

Ostatní

Boxer Pacquiao má profesionální titul už v sedmé váze

15. listopadu 2009 09:13 - LAS VEGAS

Filipínský boxer Manny Pacquiao se stal posedmé profesionálním mistrem světa a posedmé to dokázal v jiné hmotnostní třídě. V sobotu v Las Vegas sebral titul šampióna WBO ve welterové váze Miguelu Cottovi z Portorika, když rozhodčí zhruba minutu před koncem posledního dvanáctého kola duel ukončil kvůli Filipíncově drtivé převaze.

 

Jae C. Hong, ČTK/AP

Třicetiletý Pacquiao je považován za nejuniverzálnějšího boxera světa, jeho úspěchy v různých váhových kategoriích nemají obdoby. S větším protivníkem se vypořádal naprosto s přehledem, dvakrát jej poslal k zemi a zápas byl na pokraji ukončení už o tři kola dříve. Tehdy hlediště opustila Cottova manželka s dítětem, kteří už se podle agentury AP nemohli déle na beznadějný zápas dívat. Sesazený šampión odcházel z ringu z roztrženým obočím a silně krvácejícím nosem.

"Proti lepšímu boxerovi jsem ještě nestál. Vůbec jsem netušil, odkud ty rány přicházejí," složil poklonu vítězi Cotto, který prohrál teprve podruhé z 36 zápasů. Přesto si přišel na sedm milionů dolarů, jeho přemožitel dostane zhruba dvojnásobek. "Spolupracoval jsem s Muhammadem Alim, Sugar Rayem Leonardem, Marvinem Haglerem. Ale Manny Pacquiao je ten nejlepší boxer, jakého jsem kdy viděl," řekl v lasvegaské aréně promotér Bob Arum.

Pacquiao si vylepšil bilanci v profesionálním ringu o padesáté vítězství z 55 zápasů, v 38 případech vyhrál knokautem. Přemožitel například známého Oscara De La Hoyi po zápase přes bezpečný triumf oznámil, že neplánuje další přesun o kategorii výš. "Byl to tvrdý zápas, tahle váhová kategorie je pro mě ta poslední," řekl.

Přenos běžel i v kinech

Duel národního hrdiny s přezdívkou Pacman sledovaly jako vždy na druhém konci světa celé Filipíny. Přenos běžel v kinech, barech, restauracích či vojenských základnách. Lidé v zemi během zápasu pravidelně zapomínají na problémy, které Filipíny sužují. Vedle terorismu to v poslední době byla především série devastujících bouří, které v Manile a jejím okolí vyvolaly nejhorší záplavy za poslední čtyři desetiletí.

"Je to taková úleva od toho všeho, lidi to posiluje a stmeluje. Byli nadšení, jakoby je ani ty bouře nepoznamenaly," citovala agentura AP starostu jedné z postižených oblastí Joricu Gaculu. "Z historického hlediska registrujeme během jeho zápasu vždy prakticky nulovou kriminalitu, přesto vysíláme hlídky, aby kontrolovaly, zda někdo nechce situaci zneužít," přidal výstižný příklad policejní mluvčí v Manile Leonardo Espina.

Profesionálním mistrem světa je poprvé Izraelec

Profesionální box má poprvé mistra světa z Izraele. V sobotu se jím v Las Vegas stal devětadvacetiletý Juri Foreman, který získal pás šampióna organizace WBA v superwelterové váze.

Boxer, jenž je nositelem jména slavného amerického boxera těžké váhy George Foremana, je rodákem z Běloruska. V devíti letech s rodinou emigroval do Izraele a nyní žije v Brooklynu. Jeho 28. soupeřem v profesionálním ringu byl portorikánský šampion Daniel Santos a v dvanáctikolovém souboji jej i přes tržnou ránu nad levým okem přesvědčivě porazil na body.

"Jsem velmi velmi pyšný, že jsem to pro Izrael a Brooklyn dokázal a předvedl jsem, že i Židé umějí bojovat," uvedl Foreman, který dosud v ringu neprohrál a osm zápasů ukončil knokautem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní