Rubriky:

Ostatní

Antidopingová agentura WADA zavede biologické pasy

1. prosince 2009 10:41 - LONDÝN

Nejen cyklisté, ale i sportovci z jiných odvětví budou kontrolováni na základě takzvaných biologických pasů. Tento projekt, monitorující změny v krevních testech sportovců, zvažuje světová antidopingová agentura WADA již od roku 2002, nyní jej chce uvést do provozu.

U příležitosti desetiletého výročí WADA bude o zavedení biologických pasů hlasovat ve středu na jednání ve Stockholmu. Od příštího roku tak budou moci být sportovci usvědčeni z užití zakázaných látek i bez pozitivního dopingového testu.

Vlastní systém sledování krevního profilu jezdců má už dva roky Mezinárodní cyklistická unie UCI. WADA přichází s upravenou verzí vhodnou pro většinu ostatních sportů.

Krevní profily budou shromažďovány v databázi WADA a na základě abnormálních hodnot mohou být sportovci trestáni jako při pozitivním testu.

Podle generálního ředitele WADA Davida Howmana je projekt finančně náročný, neboť k vytvoření základního profilu je třeba odebrat sportovci vzorek krve pětkrát. Proto není možné nutit jednotlivé federace k přijetí systému biologických pasů. "Pokud to dotyčný sport přijme, ukáže odhodlání (v boji proti dopingu). Nečekáme, že bude přijat ihned a celosvětově," uvedl Howman.

WADA bude chtít v budoucnu rozšířit projekt i na hormonální testy. "Má to extrémní potenciál. Je to věda, která má budoucnost, a my ji musíme dále rozvíjet," doplnil Howman.

ČTK

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní