Rubriky:

Ostatní

Na výstavě českého olympismu je několik vzácných exponátů

2. prosince 2009 16:29 - PRAHA

Zlaté olympijské medaile, oštěp, se kterým Jan Železný hodil světový rekord, nebo kašmírový praporek, se kterým cestovala česká výprava na olympijské hry do Stockholmu 1912. To všechno a mnoho dalších zajímavých exponátů nabízí výstava Významné osobnosti českého olympismu, která byla slavnostně zahájena k 110. výročí založení Českého olympijského výboru.

 

Darryl Dyck, ČTK/AP

Více než tři sta cenných předmětů nabízí výstava Významné osobnosti českého olympismu, která byla ve středu 2. prosince slavnostně zahájena v nové budově Národního muzea. "Tato výstava je jednou ze stěžejních akcí k 110. výročí vzniku Českého olympijského výboru. Myslím, že každého návštěvníka potěší a bude se líbit," prohlásil Milan Jirásek, předseda ČOV.

Výstava má připomenout významné osobnosti a události na cestě ke konstituování českého i mezinárodního olympijského hnutí. Prostřednictvím dobových fotografií, archivních dokumentů a dalších exponátů nechává návštěvníky nahlédnout nejen do života předsedů Českého a Československého olympijského výboru, ale i do života sportovců.

K vidění je i kimono od japonského císaře

K nejvzácnějším vystavovaným předmětům patří kašmírový praporek, se kterým cestovala česká výprava na olympijské hry do Stockholmu v roce 1912. Řadu exponátů zapůjčila několikanásobná olympijská vítězka, gymnastka Věra Čáslavská. Ke shlédnutí jsou zde její zlaté olympijské medaile, olympijský trikot i kimono, které dostala od japonského císaře.

Dalším cenným exponátem je oštěp Jana Železného, se kterým 25. května 1996 vytvořil světový rekord - 98,48 m. Dále jsou zde zlatá medaile Bedřicha Šupčíka za šplh na laně z olympijských her 1924, slavnostní stejnokroje z olympiád 1996 a 2004, několik olympijských maskotů i fotografie českých a československých olympijských vítězů.

"Pokusili jsme se také vytvořit improvizovanou šatnu zimních olympijských her s historickými bruslemi, lyžemi a sportovním olympijským oblečením," prozradil Pavel Douša, ředitel Historického muzea. Výstava bude v nové budově Národního muzea do 4. dubna 2010.

Veronika Feltová, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní