Sáblíková září dál, v Salt Lake City ovládla závod na tři kilometry

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála v druhém nejlepším čase své kariéry 3:56,29 páteční závod Světového poháru na 3000 metrů v Salt Lake City a upevnila si průběžné vedení v seriálu. Druhou v pořadí Stephanii Beckertovou z Německa, která je druhá i celkově, porazila o půldruhé sekundy.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková

Dvaadvacetiletá Sáblíková v pátek na olympijské dráze z roku 2002 oplatila své letošní největší soupeřce Beckertové týden starou porážku z Calgary, kde s ní prohrála těsně o tři setiny sekundy. Třetí skončila domácí Kristina Grovesová, která na českou hvězdu ztratila téměř dvě a půl sekundy.

Sáblíková po třetím vítězství v sezoně zvýšila svůj náskok v SP před německou rekordmankou Beckertovou na 30 bodů. Rychleji než v pátek jela na trojce pětinásobná mistryně světa pouze před dvěma lety v Calgary, kde výkonem 3:55,83 vytvořila dosud platný český rekord.

Dnešním časem vymazala Sáblíková z pozice rekordmanky dráhy v Utahu symbolicky svůj velký vzor Claudii Pechsteinovou, která v tomto závodě definitivně přišla o šanci zúčastnit se olympijských her ve Vancouveru.

Německá legenda, která je v trestu za doping, startovala v Salt Lake City díky rozhodnutí švýcarského soudu, jenž jí dočasně umožnil závodit, aby se mohla v případě omilostnění představit na ZOH. Pechsteinová ovšem skončila až třináctá a nevešla se do osmého místa, které by jí zajistilo kvalifikaci do Vancouveru.

Slavila naopak jiná Němka Jenny Wolfová, jež ozdobila nejkratší závod na 500 metrů světovým rekordem v hodnotě rovných 37 sekund. Své vlastní maximum z listopadu 2007 vylepšila o dvě setiny sekundy a v sedmém závodu sezony si připsala šesté vítězství. Celkově má na kontě už 46 triumfů.

Česká rekordmanka Karolína Erbanová obsadila v divizi B časem 39,26 sekundy dvaadvacáté místo.

Světový pohár v rychlobruslení v Salt Lake City:
Muži:
500 m: 1. I Kjo-hjuk (Korea) 34,26, 2. Oikawa (Jap.) 34,27, 3. Poutala (Fin.) 34,31.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 12 závodů): 1. Poutala 465 b., 2. I Kang-sok (Korea) 443, 3. I Kjo-hjuk 421.
Ženy:
500 m: 1. Wolfová (Něm.) 37,00 - světový rekord, 2. Wang Pej-sing (Čína) 37,14, 3. I Sang-hwa (Korea) 37,24, divize B: ...22. Erbanová (ČR) 39,26.
Průběžné pořadí SP (po 7 z 12 závodů): 1. Wolfová 680, 2. Wang Pej-sing 580, 3. I Sang-hwa 435.
3000 m: 1. Sáblíková (ČR) 3:56,29, 2. Beckertová (Něm.) 3:57,78, 3. Grovesová (Kan.) 3:58,67.
Průběžné pořadí SP (po 5 ze 6 závodů): 1. Sáblíková 460, 2. Beckertová 430, 3. Anschützová-Thomsová (Něm.) 315.